Гарбузова каша - яскрава, соковита і ароматна, є улюбленою кашою багатьох людей за свої смакові якості та поживні властивості. У гарбузі багато клітковини, рослинного білка, вітамінів і мінералів - зокрема, вітамінів А, С, Е, Д, заліза, кальція, калія та інших. Крім того, його насичений помаранчевий колір підніме настрій і подарує масу приємних смакових й естетичних відчуттів в будь-який дощовий осінній день. До слова, з гарбуза можна готувати не тільки кашу, а й різні десерти (навіть італійський тірамісу!), варити крем-супи і просто запікати в духовці. Рецептів з гарбуза величезна кількість - на будь-який смак та колір. Тому не дивно, що багато дачників і городників прагнуть виростити у себе гарбуз на городі, щоб насолоджуватися його ароматами буквально цілий рік, адже гарбуз відмінно зберігається всю зиму. Як правильно вирощувати гарбуз? Як виростити солодкий і соковитий гарбуз? Які сорта гарбуза найсмачніші? Про всі тонкощі та нюанси вирощування гарбуза у себе на ділянці ми і поговоримо в даній статті.

Вирощування гарбуза: важливі нюанси і секрети

  • Гарбуз може рости скрізь, але не можна його прибирати в тінь. У тіні плоди гарбуза будуть значно дрібніші, та й смак буде не такий яскравий, як у гарбуза, вирощеного на сонці. Крім того, варто враховувати принципи сівозміни при плануванні місця для посадки гарбуза з року в рік.
  • Гарбуз дуже любить родючий грунт. На глинистому ґрунті гарбуз росте погано - він не любить сирого і вологого грунту.
  • В якості підгодівлі для гарбуза можна використовувати: гній, компост, курячий послід, гумус, перегній, а також різні мінеральні добрива.
  • Для того, щоб гарбуз був по-справжньому смачним, він потребує у велику кількость калію. Тому обов'язково варто використовувати калійні підгодівлі або настоянку золи.
  • Підгодовувати гарбуз можна тільки на перших стадіях, поки не почнеться процес активного розвитку. Надлишок поживних речовин може привести до того, що листя у гарбуза буде рости чудово, а плоди так і не зав'яжуться.
  • Через свої розміри гарбуз погано прогрівається, а він любить, коли його коріння в теплі. Отже, рекомендується садити гарбуз на піднятій грядці або на пагорбі. Можна зробити подібний пагорб з компосту і торфу, захистивши його невеликим парканом, шифером або дощечками, а на наступний рік на цьому п'єдесталі можна буде висаджувати гарбуз. На зиму пагорб краще прикрити плівкою або агроволокном. А як правильно вибрати агроволокно дізнайтеся тут.
  • Іноді трапляється так, що гарбуз під час росту починає загнивати, ще будучи в молодому віці. Щоб зберегти плоди в цілісності, можна підкладати під них дощечки.
  • Найбільші гарбузи - зовсім не означає найсмачніші. Тому при виборі насіння або розсади не варто гнатися за картинкою з гігантськими гарбузами. Краще вибирати плоди менші, що, крім смаку, є і більш доцільним, адже гігантські гарбузи дуже складно використовувати та зберігати.
  • Існують різні сорти гарбузів, найпопулярнішими є великоплідні, мускатні та твердокорі. Найсмачніші, але також і самі пізні, це мускатні гарбузи. Незвичайним смаком володіє гарбуз «Царівна-жаба», що виглядає дуже бридко, через що він і отримав свою народну назву. Також солодкими є такі гарбузи як «Посмішка», «Празький», «Зимовий солодкий», «Солодкий каштан» та інші.
  • Гарбуз не любить як надлишку вологи, так і пересихання. Тому до поливу гарбузових грядок варто підійти дуже відповідально. Так, полив гарбузові потрібен рідкісний, але досить рясний. В період активного цвітіння варто поливати гарбуз досить сильно, а в періоди посухи поливати гарбуз краще теплою водою ввечері. Якісний поливальний шланг, купити який можна в нашому інтернет-магазині «Все для поливу», відмінно впорається з завданням поливу Вашого гарбуза. Перед поливом, грядки гарбуза необхідно розпушити і видалити можливі бур'яни.
  • Щоб отримати максимально смачний і соковитий гарбуз необхідно тримати його на грядці якомога довше - до перших заморозків. З кожним днем ​​він буде не тільки збільшуватися в об'ємі, а й набирати соковитості та яскравого смаку. Зручним індикатором є жоржини, які в принципі, не можуть переносити заморозків, тому як тільки жоржини почали в'янути, значить пора збирати гарбузовий урожай і переносити його в будинок або підвал. Ідеї ​​для створення затишного і комфортного підвалу можна знайти в статті за посиланням.
  • Після того, як гарбуз зірвали, не варто його відразу їсти або відправляти в холод. Необхідно дати йому дозріти при звичайній температурі. Ідеальна температура на цьому етапі для гарбуза - це 15-17 градусів.