Не секрет, що у деяких дачників завжди великий і багатий урожай корисних і смачних овочів й фруктів, а хтось із року в рік бореться зі своєю землею і нічого путнього виростити не може. Деякі грішать на те, що «земля у нас неродюча, ось так не пощастило», хтось пробує нові та дорогі гербіциди, пестициди та іншу хімію, а хтось навіть погоджується на установку автополива своїми руками. Безумовно, і якість землі має значення, і правильний і своєчасний полив городу, і органічні добрива будь-якій землі теж не завадять, але далеко не всі знають один маленький секрет для збільшення врожайності - дуже важливим є місце розміщення кожної грядки. Так, варто дуже ретельно планувати свої дачні грядки щороку, щоб багатий урожай був не тільки у сусідів і всіх родичів, а й на своїй, власній дачі. Про всі тонкощі розміщення грядок на дачній ділянці ми і поговоримо в даній статті.

Як правильно розмістити грядки: секрети і рекомендації

Освітленість

Кожній рослині необхідно підібрати необхідний ступінь освітленості на ділянці. Постійну і густу тінь не любить жодна рослина, проте існують менш трепетні до наявності світла культури. Пам'ятайте, що плоди і коренеплоди вимагають найбільше сонця, тоді як пагони і листя вимагають значно менше світла.

  • Для правильного розміщення всіх своїх овочів, необхідно чітке планування, для цього візьміть ручку і папір, намалюйте свій будинок та інші будівлі на ділянці, позначте місця де, можна теоретично розмістити грядки.
  • При плануванні, необхідно пам'ятати, що влітку сонце сходить дуже рано, а значить східний і південно-східний сектора освітлені досить сильно.
  • На сонці люблять рости наступні культури: гарбуз, дині, перець, помідори та інші рослини.
  • У легкій півтіні можна розмістити наступні культури: огірки, квасолю, редиску, спаржу, редьку та інші.
  • У тіні можна висадити петрушку, кріп і все улюблені травки, а також салат і ревінь. Кущі малини теж прекрасно ростуть у півтіні. Більше порад щодо вирощування смачної та корисної малини можна почерпнути в статті за посиланням. Таке місце перебувати зазвичай ближче до будиночка, тому це ще й дуже зручно - коли необхідно буде нарвати свіжої зелені з грядки до сніданку, обіду або вечері, Вам не доведеться бігати по всій ділянці.
  • Паркан навколо городу краще пофарбувати в білий колір, щоб світло добре відбивалося і ставало світліше всім дачним культурам.

Сівозміна

Крім освітленості, необхідно пам'ятати про те, яка рослина була попередником для планованої грядки. Таке поняття в садівництві і називається сівозміною. Існує одне дуже просте правило, яке дуже легко запам'ятати: всі культури відносяться до якоїсь певної групи, і якщо на одній ділянці росли рослини з якогось сімейства, на наступний рік необхідно висаджувати культури з іншого сімейства, якщо звичайно, Ви хочете отримати богатий врожай. В іншому випадку, врожайність буде падати з кожним роком.

Крім того, необхідно дотримуватися наступних рекомендацій:

  • Для капусти попередником може бути картопля, томат, морква, цибуля, ріпка, буряк, квасоля. До слова, квасоля дуже корисна не тільки для людського організму, але і для дачного городу, вона фіксує азот з повітря, тому капуста буде прекрасно рости після квасолі.
  • Для цибулі і часнику сприятливими попередниками стануть капуста, огірок, картопля, помідор або квасоля.
  • Для кабачків, помідорів і перців підійдуть капуста, огірок, цибуля, гарбуз та інші.
  • Для картоплі краще вибирати місця, де росли гарбуз, капуста, цибуля, огірок, квасоля і т.д.
  • А перед висадкою буряка і моркви, краще вибирати місця, де раніше росли капуста, картопля, помідори або огірки.

Правильні «сусіди»

Крім попередників, варто також враховувати всі сусідні рослини, які будуть висаджуватися один з одним. Так як деякі рослини можуть пригнічувати один одного перебуваючи по сусідству, а інші навпаки - сприятимуть більшому зростанню і навіть захищатимуть від шкідників і хвороб. Так, рекомендуємо дотримуватися наступних рекомендацій:

  • Гарбуз не можна висаджувати біля картоплі, вона пригнічує її зростання. Про те, як правильно зберігати картоплю в зимовий час можна дізнатися тут.
  • Помідори погано уживаються по сусідству з горошком, капустою, огірками і петрушкою.
  • Якщо висадити часник поруч з помідорами, то він буде захищати помідори від хвороб і шкідників.
  • Серед грядок капусти добре посадити невелику клумбочку з календули, яка своїм запахом буде відволікати шкідників.
  • Кропива, кульбаби і чебрець також вбережуть різноманітні грядки корисних овочів.

При правильному плануванні, яке якраз вдало здійснити в зимовий час, новий сезон порадує кожного садівника багатим урожаєм на радість родичам і заздрість сусідам. Крім планування розміщення грядок в новому сезоні, варто спланувати установку системи автоматичного поливу до нового сезону, адже правильний полив - це другий ключик до багатого врожаю!