Більшість садівників вважають, що побілка дерев є невід'ємною частиною догляду за деревами і кущами в саду. Раніше існувала думка, що білити дерева треба в кінці квітня з метою позбутися від усіх комах, які могли зимувити в корі дерева. Наскільки це виправдано? Навіщо білити дерева? Як правильно білити дерева та кущі? Чи варто зараз, в 21 столітті - столітті передових аграрних технологій і автоматичного поливу, білити дерева, як це робили наші предки? У даній статті спробуємо розібратися з усіма основними питаннями щодо побілки дерев.

Як правильно білити дерева?

 • Перед побілкою змертвілу кору дерева необхідно зчистити, тоді це матиме сенс щодо боротьби з комахами і їх відкладеними яйцями, адже ніяка побілка не здатна пробратися під суху кору, де, власне і зимують комахи.
 • Крім того, білити дерево необхідно від коренів до самої верхівки, адже комахи можуть оселитися в будь-якому місці дерева.
 • Білити рекомендується при плюсових температурах.

Навіщо білити дерева?

 • Побілка прибирає різних комах та їх личинки;
 • Побілка вбиває спори різних грибкових захворювань;
 • Побілка перешкоджає утворенню морозобоін.

Що таке морозобоїни і як з ними боротися?

 • Навесні, коли днем ​​вже може добре припікати сонце, в той час як вночі повертатися мінусова температура, перепад температур дуже болісно переживається садовими деревами. Кора дерева може лопатися і на ній з'являються рани - морозобоїни.
 • Вважається, що побілка дерев якимось чином згладжує такий перепад температур - так як позбутися від нічних морозів практично неможливо, а ось зменшити денний нагрів цілком піддається реалізації. Так, білий колір відбиває сонячне світло, не дозволяючи корі сильно нагріватися. Таким чином, за допомогою звичайної побілки можна дійсно зменшити різницю між денними і нічними температурами, істотно знизивши ймовірність утворення морозобоін.
 • З цією метою, білити потрібно не все дерево, а тільки ті його частини, які повернені безпосередньо до сонця (вертикальні стволи та окремі гілки). Головне, що для захисту дерева від перепадів температур найкраще здійснювати побілку починаючи з середини лютого, а ще краще - в кінці осені.

Чи варто білити саджанці дерев?

Існує дві абсолютно протилежні думки - одні садівники кажуть, що будь-яка морозобоїна може погубити молодий саджанець, тому білити їх варто обов'язково, в той же час інші стверджують, що оскільки гілки і стовбур у саджанців дуже ніжні, то будь-яка побілка може погано позначитися на його зростанні.

Бинтування і огорожа від сонця - альтернатива побілці для захисту саджанців від морозобоін

 • У садових магазинах можна придбати спеціальні садові бинти з нетканого матеріалу. Також, замість бинта можна взяти невеликий шматок сучасного агроволокна, який можна нарізати на невеликі смужки - зробивши таким чином подобу бинтів. І ось за допомогою таких покупних або саморобних бинтів і варто захищати молоді дерева від перепадів температур.
 • При використанні саморобних бинтів з агроволокна, варто пам'ятати, що підходить для цієї мети тільки біле агроволокно, яке відбиває сонячне світло. Крім того, таке бинтування дерев буде служити додатковим захистом від гризунів.
 • Також захистити молоді саджанці від сильного сонця можна за допомогою широких дощок, створивши для них тінь від сонця.

Чим білити дерева?

 • Дерево влаштовано таким чином, що між корою повинен постійно проходити хороший повітрообмін, тому дуже важливо підібрати такий розчин для побілки дерев, який не перешкоджатиме повітрообміну і дерево під шаром побілки буде себе добре відчувати.
 • Це не може бути товстий шар вапна, звичайна будівельна фарба або висохлий шар клею пва. Очевидно, що найкраще підбирати спеціальні суміші або фарби в садових магазинах, які розроблені саме з урахуванням всіх потреб дерев і володіють необхідними для дерева захисними властивостями.

У даній статті ми розібралися з тим, як правильно білити дерева і коли це найкраще робити, щоб максимально захистити свій сад від можливих сезонних проблем. Пам'ятайте, що до будь-якої роботи варто підходити з розумом і здоровим глуздом і якщо білити дерева, то робити це таким чином, щоб від побілки дійсно був толк. Боротьба з сусідами по ділянці по рівності та білизні побілки в кінці квітня і початку травня - точно не має ніякого сенсу. Пам'ятайте, що для догляду за садом і деревами важливо підготувати якісні садові інструменти, купити які можна в нашому інтернет-магазині за посиланням. Ми здійснюємо швидку доставку всього садового обладнання по Києву та Україні!