Вирушаючи відпочивати, будь-то пікнік на природі, відпустка в дорогому готелі курортного містечка, рибалка з друзями або вихідні на дачі, необхідно подумати про аптечку. Ніхто ні від чого і ніколи не застрахований. Інша справа, що аптечка для зазначених місць буде передбачати різний набір ліків. Адже одна справа, коли відпочинок відбувається в центрі цивілізації з клініками та аптеками, і зовсім інше - відпочинок на природі, в лісі або віддаленому дачному селищі. Ось якраз про те, що необхідно покласти в дачну аптечку, як і де її правильно зберігати на дачі, а також про інші нюанси дачних лікарських препаратів ми і поговоримо в даній статті.

Дачна аптечка: основні варіанти комплектації

Оптимальніше всього мати на дачі кілька варіантів аптечок. Так буде простіше і зручніше знаходити і використовувати лікарські засоби по мірі необхідності. Отже:

 1. Дачна аптечка на кожен день. Найперша і сама головна аптечка - це ліки, які застосовуються на регулярній основі членами сім'ї. Гормональні препарати, таблетки від тиску, астматичні засоби, тонометр тощо. Якщо в ліках є постійна необхідність - тримати їх краще під рукою, але високо - там, де не зможуть дістати дітлахи.
 2. Дачна аптечка для дітей. Якщо в будинку (точніше на дачі) є діти, то абсолютно необхідно правильно організувати дітей на дачі, щоб у них було менше можливостей і часу займатися чимось більш небезпечним самостійно, а також підготувати окрему дачну аптечку з дитячими формами лікарських препаратів.
 3. Дачна аптечка для невідкладної допомоги. Далі необхідно скласти в окремій коробці засоби для надання невідкладної допомоги при виникненні серцево-судинних станів та гострих алергічних реакцій. Це важливі ліки для будь-якої аптечки, особливо для дачної, коли дістатися до цивілізованої медичної допомоги довго і складно. Цей варіант дачної аптечки можна укомплектувати антигістамінними мазями, таблетками, краплями, а також гормональними ін'єкціями в комплекті зі шприцами, таблетками від високого тиску і серцевими препаратами. Які конкретно лікарські препарати покласти в цю коробку - підкаже сімейний лікар або терапевт.
 4. Дачна аптечка для надання допомоги при зовнішніх пошкодженнях. Щоб можна було легко і швидко обробити будь-яку рану, краще зберігати всі необхідні для цього засоби в окремій коробці в легкодоступному місці. Даний варіант аптечки краще зберігати в сараї або подібному господарському приміщенні - можна там, де зберігається весь садовий інвентар, щоб можна було якомога швидше обробити рану, отриману під час дачних робіт. Така аптечка повинна містити кілька варіантів антисептика (включаючи аерозольну форму), ножиці, різні бинти, марлеві пов'язки, лейкопластир, вату, одноразові рукавички і спиртовий розчин для обробки інструментів (!). Також в цей варіант аптечки можна покласти пінцет для вилучення занози та спеціальний пристрій для видалення кліща, репеленти та засоби для обробки шкіри до і після сонячного опіку, а також антибактеріальну мазь на випадок укусів на дачі невідомими тваринами.
 5. Дачна аптечка загального призначення. У цю аптечку можна скласти всі інші лікарські засоби. Спазмолітики, знеболюючі, градусник і засоби від підвищення температури, антибіотики широкого спектру дії, очні та вушні краплі, протизапальні мазі, еластичні бинти, засоби для пероральної регідратації та інші лікарські засоби.

Дачна аптечка: основні правила використання та зберігання

 • Збираючи кожен окремий комплект ліків для дачної аптечки, рекомендується вкласти в коробку щось на зразок інструкції для використання. Короткий опис застосування кожного лікарського засобу, що знаходиться в коробці - щоб будь-який член родини, якому може знадобитися дачна аптечка, зміг легко розібратися з усіма препаратами.
 • Зберігати всі ліки в дачній аптечці необхідно в оригінальних упаковках, з інструкціями.
 • Необхідно регулярно перевіряти терміни придатності всіх ліків. Щоб спростити собі це завдання, можна один раз скласти список всіх ліків і вказати біля кожного термін придатності придбаного препарату. Далі буде потрібно тільки перевіряти даний список, замінювати негідні препарати, зазначаючи в списку нові терміни придатності.
 • Не зайвим буде заздалегідь розрахувати дозу всіх препаратів для кожного члена сім'ї виходячи з віку і приблизної ваги. Особливо ця рекомендація актуальна для батьків маленьких дітей, чия вага постійно змінюється і в екстреній ситуації може бути складно правильно підібрати лікарську дозу. Всі розрахунки необхідно також вказати на окремому аркуші і вкласти в коробку.
 • Рекомендується в дачну аптечку неодмінно покласти довідник по невідкладній допомозі або іншу медичну літературу, бажано невеликого розміру, з картинками та чіткими інструкціями.
 • Ідеальний варіант для організації дачної аптечки - це сумки-холодильники з різноманітними відділеннями та кишенями. Такі сумки захистять ліки від перегріву влітку і надмірного холоду взимку; велика кількість кишень допоможе організувати простір зручним чином. Однак якщо такої сумки необхідного розміру для аптечки немає, можна подумати над тим, щоб захистити від змін температури зовнішнього середовища ту аптечку, яка є в наявності. Фольга і фольговані матеріали, термоси, прошарки з повітрям, кілька шарів тканини та інші можливі варіанти захисту допоможуть впоратися з цим завданням. А замість кишень, для організації простору в дачній аптечці можна використовувати прозорі пакети на застібках з підписами.
 • Для забезпечення дитячої безпеки на дачі, зберігати всі варіанти дачної аптечки необхідно в місцях, недоступних для маленьких дітей. Однак у міру зростання і дорослішання, необхідно вчити дітей правилам надання невідкладної допомоги, а також як і коли варто застосовувати ліки з різних варіантів дачної аптечки. Перше, чому варто приділити увагу - це навчання обробці побутових ран і саден. Необхідно навчити дітей, що будь-який поріз або рану в першу чергу необхідно добре промити під проточною водою, бажано з милом. На дачі з цим допоможе впорається будь-який поливальний шланг з насадкою пістолет для поливу - він допоможе відрегулювати напір і промити рану швидко і ефективно. Тільки після очищення рани можна приступати до її обробки спеціальними засобами з дачної аптечки.