При плануванні дачних робіт на осінь, важливо в список справ включити осінню обрізку ягідних кущів. В цілому, обрізку ягідних кущів можна проводити як навесні, так і восени. Однак осіння обрізка має ряд своїх переваг. Так, наприклад, навесні ягідні кущі прокидаються дуже рано - як тільки сходить сніг. І якщо не встигнути обрізати до цього моменту, то кущі почнуть втрачати сік і пускати всі сили на загоєння ранок. Це не дуже добре для куща і може вплинути на його врожайність цього сезону. Крім того, якщо все таки спробувати провести весняну обрізку ягідних кущів до того, як вони прокинулися, майте на увазі, що земля біля кущів буде занадто вологою - талого снігу може бути дуже багато і щоб провести обрізку доведеться в буквальному сенсі скупатися в багнюці, що не дуже зручно. Отже, досвідчені садівники рекомендують обрізати свої кущі саме восени. Як це правильно робити дізнаємося далі в статті.

Як правильно обрізати кущі восени: важливі нюанси, поради та рекомендації

  • Важливо правильно вибрати час для осінньої обрізки кущів. Якщо поспішити і почати обрізати занадто рано, то можна спровокувати ріст куща, а це загрожує тим, що нові пагони можуть повимерзати до наступного сезону. Необхідно орієнтуватися на клімат в кожному конкретному регіоні, але в будь-якому випадку, осіння обрізка кущів повинна проходити не раніше кінця вересня.
  • Для роботи необхідно придбати якісні садові інструменти - пилку, ножівку, садовий секатор, ножиці тощо. Підбирайте інструмент виходячи з розміру і товщини кожної гілки. Всі інструменти повинні бути чистими і добре заточеними перед використанням. Обрізку проводьте акуратно, щоб не пошкодити сусідні гілки. Правильний зріз кожної гілки повинен бути рівним і гладким, без будь-яких шорсткостей.
  • Вибираючи гілки для укорочення варто керуватися наступними правилами: всі довгі пагони вкорочують врівень до решти, слабкі і/або хворі видаляють під корінь, а зламані - до першої здорової бруньки. Якщо необхідно зрізати гілку повністю, то зробити це треба прямо біля грунту, не залишаючи ніяких пеньків. Залишені пеньки можуть служити джерелом хвороби для решти куща.
  • Запущені ягідні кущі необхідно омолоджувати. При цьому не можна зрізати повністю весь кущ за один рік. Завжди варто залишати кілька плодоносних гілок. Повністю омолодити, таким чином, зарослий кущ вийде за кілька років. Це дозволить завжди мати врожайність і при цьому постійно омолоджувати свій ягідний кущ. В середньому, дорослий ягідний кущ повинен мати не менше 10 гілок різного віку.
  • Обрізаючи кущі малини слід пам'ятати про її важливу особливість - перший рік пагони малини ростуть, а плодоносити починають лише на другий рік. Вирізати восени необхідно якраз ті пагони, які плодоносили в цьому сезоні. Обрізати необхідно прямо на рівні грунту, це дуже важливо! Зверніть увагу, що ремонтантну малину необхідно зрізати восени відразу після того, як зібрали всі плоди. Не забудьте в кінці осені, до настання морозів, провести передзимовий вологозахисний полив малини і всіх своїх ягідних кущів. Найзручніше це робити за допомогою поливального шланга.
  • Кущі чорної смородини формуються кілька років, тому з обрізанням даного куща необхідно бути більш обережним. Рекомендований період зростання одного куща чорної смородини - 5 років. Так, на одному кущі цієї ягоди повинні знаходитися гілочки різного віку. Обрізати необхідно буде саме ті гілки, які добре плодоносили в цьому сезоні.
  • Обрізка ожини не передбачає особливих нюансів - можна просто обрізати всі гілки, які заважають. До слова, кущі ожини можуть служити відмінною огорожею на дачній ділянці. Про те, які ще кущі та рослини посадити у себе на дачі з цією метою можна дізнатися в статті за посиланням.
  • При обрізанні червоної смородини необхідно враховувати її наступну особливість - плодові бруньки формуються в основному на верхівках однорічних гілочок. Тому строго не рекомендується видаляти верхівки однорічних приростів. Щороку рекомендується залишати 3-4 нові гілки - вони будуть поступово заміщати всі гілки, які підлягатимуть осінній обрізці. Червону смородину рекомендується обов'язково проріджувати щороку восени, навіть якщо кущ і без того здається хорошим - це завжди значно підвищує врожайність і покращує його якість.
  • Під час обрізки агрусу необхідно залишати кілька гілок різного віку, при цьому максимальний час зростання однієї такої гілки не повинен перевищувати 6 років. В агрусу також необхідно вкорочувати верхівки - це значно поліпшить якість плодів даного куща. Зверніть увагу, що однорічні пагони агрусу зрізати/вкорочувати не рекомендується.

Як бачимо, обрізка ягідних кущів не складає особливих труднощів, головне не залишати їх без уваги восени, знайти час і підготувати надійні садові інструменти. Купити все необхідне можна в нашому інтернет-магазині "ВСЕ ДЛЯ ПОЛИВУ".