Перш ніж почати говорити про основні правила вирощування розсади варто визначити головний постулат, а саме: не має значення, що вирощувати - помідори, перці, баклажани, квіти або інші культурні рослини, правила вирощування розсади є однаковими для всіх. Головне, підібрати необхідні садові інструменти і приступити до самого процесу.

ТОП правил для вирощування розсади

  1. Використання якісного насіння. Вибираючи насіння на полицях садових магазинів, віддавайте перевагу тим виробникам, продукцію яких Ви вже знаєте, використовували і довіряєте. Купуйте насіння, яке вже давало хороший результат. Якщо ж Ви використовуєте власноруч зібране насіння, необхідно вибирати велике, добре визріле, найкращої якості.
  2. Використання якісної грунтосуміші. Найоптимальніший варіант - покупка готової грунтосуміші для розсади в садових магазинах. Земля не повинна бути суха, вона повинна бути злегка вологою, розсипчастою, мати приємний запах. У хорошій грунтосуміші для розсади не повинно бути цвілі і гнильного запаху. Також можна підготувати грунтосуміш для розсади самостійно. Зазвичай її готують із суміші городньої землі, торфу та піску. Далі таку суміш необхідно в обов'язковому порядку знезаразити. Адже в ній за замовчуванням багато різноманітних личинок, збудників різних захворювань, бур'яни, комахи тощо. Найпростіший і найдоступніший спосіб - це пропарити готову суміш в старому друшляку або ситі над каструлею з киплячою водою. Час пропарювання - 20-30 хвилин. Також можна прогрівати грунтосуміш в духовці при температурі 120 градусів, час прогріву - не більше півгодини. Найшвидший спосіб - підігрів в мікрохвильовій печі на максимальній температурі протягом 15 хвилин. Однак, якщо заготовити грунтосуміші для розсади необхідно багато, то простіше використовувати спосіб заморожування - необхідно винести підготовлену суміш на вулицю в сильний мороз, залишити її там на кілька днів, а потім занести в приміщення з плюсовою температурою, для відмерзання та прогріву. А потім знову необхідно винести її на мороз на кілька днів. Бажано зробити кілька таких циклів, щоб всі шкідливі речовини в підготовленій грунтосуміші загинули на 100%. Далі перед використанням такої грунтосуміші, їй необхідно пару тижнів постояти для відновлення корисної мікрофлори. Тільки після цього вона буде готова до використання для вирощування розсади.
  3. Відповідні ємності для вирощування розсади. Особливо це правило актуальне на етапі пікірування. При цьому у кожної культури ємність повинна бути свого певного розміру, щоб кожна конкретна рослина могла вільно розвиватися, не відчуваючи обмеження. Наприклад, для томатів ємність після пікірування повинна бути мінімум 0,5 літра. А для капусти або петунії досить і невеликої ємності об'ємом 200мл. Будь-які ємності перед використанням необхідно промити з милом. Це можуть бути одноразові стаканчики, спеціальні покупні горщики невеликого розміру, касети, судочки тощо.
  4. Правильна обробка насіння перед посівом. Основна мета обробки - знезараження, особливо це правильно актуальне для насіння, що було зібране самостійно. Для знезараження можна використовувати розчин марганцівки, перекис водню або покупні фунгіциди. Все, що необхідно знати про пестициди в цілому, можна знайти в статті за посиланням. У будь-якому такому розчині необхідно замочити насіння на 10-15 хвилин, після чого добре промити і далі використовувати за призначенням. До слова, крім перерахованих вище препаратів можна використовувати сік алое - для цього необхідно вичавити сік, розвести його з водою (один до одного) і потримати насіння в такому розчині не менше 24 годин. Крім того, якщо у насіння тверда оболонка, після обробки і промивання, для кращого пророщування його необхідно замочити. У разі, якщо використовується покупне насіння, то варто уважно вивчати упаковку - якщо дане насіння вже пройшло заводську обробку, то ні в якому разі не можна його обробляти повторно в домашніх умовах.
  5. Сіяти насіння необхідно в певний час, а не тоді, коли просто буде на це бажання. Щоб зрозуміти, який час є оптимальним, необхідно отримати інформацію про погоду для свого регіону - а саме, коли очікуються останні заморозки в цьому сезоні. Пам'ятайте, що для розсади - заморозки річ згубна. Від цієї дати і варто вести відлік. Так, якщо останні заморозки очікуються 1 травня, то саме після 1-го травня розсаду можна буде садити в грунт. А значить від цієї дати необхідно відрахувати час, за який розсада зможе прорости з насіння в приміщенні. Це і буде той оптимальний час, коли необхідно починати сіяти насіння на розсаду.

У даній статті ми розглянули перші п'ять правил вирощування розсади самостійно. Наступного разу ми обов'язково продовжимо цю тему, надавши своїм відвідувачам на розгляд ще п'ять важливих правил. А поки, в каталозі нашого магазину можна вибрати та купити якісні і такі необхідні дачні інструменти та приладдя, щоб вирощування розсади було зручним і приємним завданням для кожного.