Раніше ми розповідали про основні правила вирощування розсади і сьогодні продовжуємо говорити про важливі моменти цього завдання, щоб максимально розкрити тему і допомогти всім садівникам і дачникам виростити якісну розсаду самостійно.

ТОП правил для вирощування розсади

  • Висівати насіння потрібно на певну глибину. Якщо занадто сильно заглибити насіння, воно може витратити надто багато сил на проростання, а може і зовсім не прорости. Як же зрозуміти, на яку глибину сіяти насіння на розсаду? Запам'ятайте одне просте правило: висівати насіння потрібно на відстань, що дорівнює двом діаметром однієї насінини. Однак існує і таке насіння, що взагалі не варто заглиблювати, його необхідно просто розкласти по поверхні, щоб воно могло легко отримати свою частину світла. Необхідну інформацію можна знайти в садівничих довідниках, а також на упаковках насіння при покупці.
  • Сіяти насіння необхідно рівномірно і не дуже густо. В іншому випадку, при загущених посівах почнеться серйозна конкуренція між ростками. Їм не вистачатиме світла, їм не вистачатиме харчування. Щоб цього не відбувалося, необхідно сіяти насіння на розсаду рівномірно. Якщо ж це правило складно реалізувати через те, що насіння дуже сильно дрібне, то необхідно його обов'язково розріджувати після проростання. Так, не варто гнатися за великою кількістю, краще виростити менше розсади, але набагато кращої якості.
  • Необхідно дотримуватися режиму вирощування розсади. До цього правила відносяться системи поливу та освітлення. Пам'ятайте, що посуха для розсади - це згуба. Коріння у рослин дуже маленьке і найменша нестача вологи може згубити такий паросток. Однак не менш шкідливими є і переливи. При переливах починається загнивання коренів і починають активізуватися всілякі хвороби (наприклад, чорна ніжка). Таким чином, необхідний полив для розсади - це рівномірний полив кімнатної температури (20-24 градусів Цельсія). Що стосується освітлення, то це не менш важлива частина догляду за розсадою, ніж полив і його необхідно забезпечити молодим рослинам по-максимуму. Оптимально - 12-14 годин на добу за допомогою спеціального підсвічування. Як варіант, можна розмістити контейнери з розсадою на південному вікні.
  • Необхідно дотримуватися температурного режиму. При дуже низькій температурі, насіння буде дуже довго сходити, а може і зовсім не зійти. А при сильно високій температурі, воно може прорости занадто тонким і витягнутим - непристосованим для подальшого зростання і розвитку. Звертаємо увагу на те, що температурний режим при посіві насіння на розсаду і при вирощуванні безпосередньо розсади різний. Так, сіяти насіння на розсаду рекомендується при температурі 24-25 градусів, а коли з'являються паростки розсади, температуру необхідно опустити до 20, а то і менше, градусів Цельсія. Таке зниження температури уповільнює процес росту, однак розсада виходить набагато сильнішою.
  • Оптимальні терміни для пікіровки. Всім відомо, що пікіровка (пересадка) є невід'ємною частиною робіт при вирощуванні розсади. Але мало хто знає, що проводити цей захід стоїть в строго визначені терміни і зовсім не варто затягувати з цією процедурою. Інакше рослина може досить болісно відреагувати на процес пересадки. Оптимальний час для пікіровки - це поява пари справжніх листків. В цей час молода рослина готова для самостійного розвитку в окремій ємності. До слова, існують рослини, яким подібний захід ні до чого, наприклад, огірки. Зелені і смачні огірки варто неодмінно садити в індивідуальні просторі ємності для того, щоб максимально зберегти кореневу систему цілою. Розсада огірків дуже болісно реагує на пересадку. Так, найкраще вирощувати розсаду огірків в торф'яних горщиках або яєчній шкаралупі.
  • Загартовування розсади перед висадкою в грунт. Перед тим, як висаджувати свою розсаду в грунт, рекомендується провести загартування. Виносити рослини на вулицю необхідно поступово. Спочатку на півгодини, потім на годину і так поступово збільшувати час перебування розсади на вулиці. Оптимально проводити цей захід протягом тижня, і тільки після цього розсада буде готова до висаджування в грунт. Оптимальніше всього висаджувати розсаду в теплиці - для цього ідеально підходять міні-теплиці з білого агроволокна. Змайструвати таку міні-теплицю можна дуже легко - для цього знадобляться металеві дуги і сам нетканий агроматеріал.

Сподіваємося, що наші нескладні поради і рекомендації допоможуть кожному виростити якісну розсаду і отримати максимум позитивного досвіду в цьому непростому і простому одночасно завданні.