Сучасна агропромисловість має безліч препаратів і засобів для поліпшення родючості грунту, збільшення врожайності, боротьби з шкідниками і хворобами культурних рослин. Але не дивлячись на велику різноманітність хімічних і біологічних препаратів, дачники і городники не перестають користуватися доступними і перевіреними способами поліпшити свій город. На допомогу приходить сода, дріжджі, компост, зола тощо. У цій статті ми докладніше розглянемо використання золи. Що таке зола? Чим зола може бути корисна на дачі? Як використовувати золу на городі?

Що таке зола і чому її можна застосовувати на городі?

Зола - це продукт, який виходить в результаті спалювання рослинних продуктів. Вчені стверджують, що в золі міститься велика кількість макро і мікроелементів, саме тому вона так популярна у всіх дачників і садівників. Всім, хто використовує золу на городі, слід пам'ятати наступне:

 • Мінеральний склад золи дуже сильно залежить безпосередньо від тих продуктів, які піддавалися спалюванню;
 • До складу золи входять всі необхідні рослинам елементи, крім азоту. Отже, необхідно в обов'язковому порядку використовувати азотні добрива. Рекомендуємо вносити добрива разом автоматичним поливом - так вони будуть розподілятися більш рівномірно.
 • Зола не містить хлору - тому її краще застосовувати для тих культур, які особливо до нього чутливі, а це перш за все, картопля і полуниця.

Зола на городі: основне призначення

Перш за все варто звернути увагу на те, що не потрібно спеціально палити багаття з ранку до вечора заради золи, але якщо у Вас в будинку або на ділянці є зола, як побічний продукт після топки печі, дров, шашликів тощо, то рекомендується її збирати і використовувати з користю для городу. Зібрану золу необхідно зберігати в сухому приміщенні і добре закритій герметичній тарі - в контейнерах, відрах з кришками, пакетах. В такому випадку зола зможе зберегти всі свої корисні властивості довше. Так, бувалі дачники використовують золу в наступних цілях:

 • Для удобрення грунту;
 • Для зниження кислотності грунту і поліпшення його структури;
 • Для ефективної боротьби з шкідливими комахами і хворобами культурних рослин.

Зола на городі: особливості застосування

 • Не варто золу вносити одночасно з азотними добривами - так він буде перетворюватися в аміак і випаровуватися, не встигнувши принести користі.
 • Не варто використовувати для добрива золу разом з фосфорними добривами, так як зола сама по собі вже містить велику кількість цього елемента. Крім того, зола має лужну реакцію, а значить додатковий фосфор рослинами засвоюватися не буде.
 • Рекомендації по внесенню деревної золи наступні: для кислого грунту потрібно вносити від 500 до 1500 гр на один квадратний метр.
 • Рекомендації по внесенню золи із соломи наступні: не менше 1,5 і не більше 3 кг на один квадратний метр.
 • Під час періоду вегетації, рекомендується вносити в грунт тільки рідкі добрива, отже з золи найкраще приготувати розчин - стакан золи необхідно розвести у відрі води. І таким розчином можна поливати рослини протягом усього вегетаційного періоду. Нагадаємо, що вносити будь-які добрива можна за допомогою автоматичного поливу, купити який можна в нашому інтернет магазині "ВСЕ ДЛЯ ПОЛИВУ".
 • Пам'ятайте, що далеко не всім рослинам подобається зола, адже багато культурних насаджень вважають за краще як раз таки кисле середовище. До них відносяться всі хвойні рослини і різноманітні квіти (азалія, магонія, рододендрона) та інші.
 • Для боротьби з хворобами золу необхідно подрібнити в порошок і вологе листя обприскати отриманим розчином. Для обприскування рекомендуємо використовувати якісний обприскувач. Вибрати й купити обприскувач та інші садові інструменти можна в нашому інтернет-магазині за посиланням. Добре обробляти розчином з золи картоплю, цибулю і полуницю.
 • Зола відмінно перешкоджає появі слимаків та равликів.
 • Боротися з попелицею і борошнистою росою допомагає розчин золи з тютюном і господарським милом (три інгредієнта необхідно взяти в рівних кількостях і розвести водою).
 • Для золи можна використовувати гілки і листя волоського горіха - всі отруйні речовини випаровуються, залишається тільки користь звичайної золи.
 • Найпростіший спосіб використання золи - збирати її та відправляти в компостну купу, що зробить її тільки краще. Більше про те, як зробити компостну яму в сучасному стилі дізнайтеся в статті за посиланням.

Як і коли вносити золу?

Оптимальніше всього удобрювати золою свою ділянку в кілька етапів:

 • Під час перекопування (100 грам, а це приблизно один стакан, на один квадратний метр);
 • Безпосередньо під час посадки культури - в кожну лунку при посадці необхідно додати золу в кількості одного-двох сірникових коробок;
 • Під час підгортання грядок - приблизно дві столові ложки на кожен кущ рослини;
 • В період бутонізації, коли кущики стануть вже досить великі - потрібно півсклянки деревної золи під кожен кущ рослини.

На завершення хочеться додати наступне: зола, як і інші "натуральні" й доступні засоби для догляду за дачною ділянкою, дає прекрасну можливість зробити свою землю ще більш родючою. Однак не варто нехтувати і сучасними препаратами і пристосуваннями. Комплекс усіх заходів разом позитивно позначиться на ділянці в цілому і його врожайності зокрема. Саме цього всім і бажаємо!