Осінь на дачі - дивовижна пора. Це і збір врожаю, і прибирання ділянки, і догляд за садом - підготовка всіх багаторічних рослин до настання холодів. У цій статті ми опишемо основні роботи в саду, які необхідно здійснити в жовтні. Однак варто враховувати, що наведені нижче рекомендації носять відносний і виключно інформаційний характер, адже сама необхідність робіт, як і час їх проведення, багато в чому залежать від регіону і особливостей кожної конкретної ділянки.

Садові роботи в жовтні: що необхідно зробити на своїй дачі в середині осені

  • Очистити дерева. Перш за все, необхідно звільнити дерева і плодові кущі від плодів. Хороші зібрати і відправити на зберігання, а підгнилі та гнилі - видалити в обов'язковому порядку. Не всі знають, що зіпсовані плоди, які залишаються на садових деревах, є розсадниками хвороб для рослини і тому від них варто завжди позбавлятися.
  • Провести вологозарядний полив. В кінці місяця необхідно провести повноцінний передзимовий полив, особливо якщо вересень у Вашій місцевості видався спекотним і щедрим на сонячні дні. Оптимально такий полив проводити за допомогою поливального шланга, можна в кілька етапів. Кожному дереву і кущу необхідний свій обсяг води, який рекомендується помістити в пристовбурне коло. Зверніть увагу, що проводити такий вологозарядний полив необхідно в незалежності від опадів (як справжніх, так і планованих). Так як основне завдання передзимового поливу - наситити коріння рослин живильною вологою і промочити землю до 2 метрів. Про те, як розрахувати необхідний обсяг води для всіх дерев в саду, а також інші нюанси проведення передзимового поливу можна дізнатися в статті за посиланням.
  • Скоротити звичайний полив. Якщо у Вас на ділянці є рослини, які вимагають продовження регулярного поливу і в жовтні, необхідно знизити кількість води. У цей період рослини вже мало випаровують вологи, а значить і менше вологи потребують, тому при поливі дуже важливо, щоб коренева система не загнила.
  • Подумати про мульчування пристовбурних кіл. Для мульчування підійде будь-який матеріал - компост, торф, солома, хвоя тощо. Бажано, щоб шар мульчі становив не менше 5 см. Такий шар допоможе максимально зберегти вологу після передзимового поливу і захистити кореневу систему рослин від сильних морозів.
  • Підготувати укриття для декоративних кущів. Підійде звичайний каркас з підручних матеріалів, який з часом можна буде накрити агроволокном або іншим теплоізоляційним матеріалом. Вибрати підходяще агроволокно та інші корисні товари для дачі можна в нашому маркеті «ВСЕ ДЛЯ ПОЛИВУ».
  • Забезпечити захист стовбурів дерев від гризунів. Це легко зробити за допомогою будь-якого ізолюючого матеріалу.
  • Провести санітарну обрізку саду. Проводити повну обрізку всіх рослин в саду восени не рекомендується, так як невідомо наскільки холодною буде майбутня зима і як сильно кожне конкретне дерево постраждає від морозів. Однак в жовтні можна і треба проводити санітарну обрізку дерев і кущів - обрізати всі поламані та пошкоджені гілки. Саме в жовтні необхідно не забути обрізати плодові кущі, такі як малина, смородина, аґрус.
  • Пересадити дерева і посадити саджанці нових. Якщо з якихось причин необхідно змінити місце розташування дерев в саду, то оптимально це проводити саме в жовтні. Основна умова - все листя з дерева повинно самостійно обсипатися. Те саме стосується і покупних саджанців з відкритою кореневою системою - жовтень найкращий час для посадки саджанців в грунт.
  • Зібрати насіння. Жовтень - відмінний час для збору насіння зі своїх рослин в саду і на городі на посадку в наступному сезоні. При цьому, багато з них можна відразу посадити в грунт. Наприклад, насіння однорічних квітучих рослин, таких як нагідки.
  • Приділити увагу квітам. На трояндах необхідно обрізати всі відцвілі суцвіття, а довгі пагони підв'язати і зафіксувати, щоб взимку під снігом вони не зламались. У квітучих багаторічних рослин необхідно також видалити відцвілі суцвіття і обрізати всі сухі частини, щоб продовжити період цвітіння. Після того, як всі рослини повністю відцвітуть, можна їх розсадити - такий розподіл багаторічних рослин йде їм на користь. Зверніть увагу, що викопувати цибулини на зиму краще не раніше, ніж через місяць після закінчення цвітіння.
  • Підготувати нове місце під компост. Після санітарної обрізки саду і догляду за багаторічними квітами знадобиться нове місце для збору свіжого компосту. Особливо, якщо сад великий і має багаторічні квітники. Про те, як зробити сучасну компостну яму можна дізнатися в статті за посиланням.