Полив газонів, квітників, грядок і саду вручну - неймовірно трудомістке завдання, яке щодня забирає від 1 до 5 годин часу. Для спрощення процесу поливу дачники спочатку вдавалися до використання шлангів, а зараз активно встановлюють на своїх ділянках системи автополиву. Склад такої системи досить простий, і якщо детально в ньому розібратися, установкою можна зайнятися без допомоги фахівців. Саме зі складом системи автополиву вам і допоможе ознайомитися данна стаття.

Чи потрібно вкладати гроші в автоматичний полив на ділянці?

Перед установкою автоматичної системи поливу важливо оцінити її переваги конкретно для вашої ділянки. Якщо ви проводите на ньому все літо і поливати потрібно 2 дерева і 3 грядки з огірками - з таким завданням можна впоратися і власноруч. Якщо ж площа зрошення значно більша і самі ви не завжди присутні на дачі - без автоматичного поливу не обійтися.

Переваги автоматичного зрошення - це:

  1. Самостійність. Налаштувавши систему всього один раз, вам більше не доведеться брати участь в її запуску - полив буде включатися і виключатися автоматично. Більш того: ви можете бути відсутнім на дачі по кілька тижнів, а грядки і газони будуть зеленіти.
  2. Можливість адаптації до погодних умов. До складу сучасних систем автополиву входять датчики аналізу погодних умов. Вони враховують ступінь вологості повітря і якщо, наприклад, на вулиці пройшов дощ, автополив включатися не буде. Якщо ж погода дуже посушлива - активація зрошення буде відбуватися частіше.
  3. Раціональність витрати води. Система автоматичного поливу зазвичай підводиться безпосередньо до коренів рослини і здійснює крапельний полив. Завдяки цьому використовується менше води, але рослина отримує в рази більше вологи. Економія води становить приблизно 50%
  4. Відсутність негативного впливу на ландшафт. Всі складові системи автополиву надійно ховаються від очей під землею і кущами рослин.
  5. Скорочення витрат на заміну шлангів та інших комплектуючих системи. Оскільки шланги автополива ховаються під землею, відпадає необхідність в їхньому постійному скручуванні і перетягуванні по ділянці, що збільшує період їх служби. Земля уберігає шланги від заморозків.

Але встановити автополив на своїй ділянці не так просто. Важливо детально розібратися з його складовими і розпланувати розташування труб відповідно до особливостей ділянки і розташування рослин.

Склад системи автополиву

Незалежно від складності, будь-яка система автоматичного поливу включає в себе такі елементи:

  • Ємність для поливу. Багато дачників вважають, що в складі системи автополиву окрема ємність не потрібна, так як вода може подаватися прямо зі свердловини. Але такий підхід дуже неправильний: для поливу не можна використовувати холодну воду зі свердловини, через яку у рослин можуть розвинутися захворювання. Для автоматичного поливу потрібно накопичувати воду в спеціальних резервуарах, в яких вона буде прогріватися до температури повітря.
  • Насос. Підключати автополив до звичайного водопроводу - ще одна помилка дачників. Тиск у водопроводі не може виконати всіх завдань автополива, а тому для такого способу зрошення слід використовувати окремий потужний насос.
  • Пульт управління (контролер). Це саме той елемент складу системи поливу, який робить її автоматичною. Після настройки контролер буде сам активізувати полив, ставлячи/знімаючи насос. Встановлювати пульт можна як в приміщенні, так і на вулиці. Для повноцінної роботи якого необхідно підключення датчиків контролю погодних умов.
  • Датчики. Залежно від обраної моделі, датчик може контролювати вітер, заморозки і/або дощ, а потім вносити корективи в налаштування контролера.
  • Електромагнітні клапани. Відкриттям/закриттям клапанів регулюється подача води в труби, які транспортують воду безпосередньо до рослин. Цей процес регулюється командами з пульта управління.
  • Труби або шланги. Найчастіше для автоматичного поливу використовуються труби ПНТ (поліетилен низького тиску). Діаметр труби розраховується виходячи з дальності подачі води та її обсягу.
  • Зрошувачі. Це можуть бути спринклери, які розбризкують воду або такі, що подають її повільно та обертаються струменем. Спринклери зазвичай встановлюються на газонах. Детальніше про те, яку систему автополиву вибрати для газону, дізнайтеся за посиланням. Для поливу грядок з овочами та саду використовується крапельний полив, який порційно подає вологу до коренів рослин.

Оскільки вся система працює завдяки електриці, для її установки також знадобиться електричний кабель та штекери.

Вибираємо систему автополиву: крапельний полив або дощування

Велика перевага автоматичного поливу - це можливість використання в складі однієї установки і крапельного поливу, і дощування. Однак вибір того чи іншого способу подачі вологи залежить від цілей, які ви перед собою поставили.

При використанні крапельного поливу ви отримаєте:

  • економію води, яка подається тільки до коренів рослин;
  • чисті грядки без бур'янів, зростання яких стає практично неможливим через автоматичну подачі вологи обраним рослинам;
  • грядки без калюж і бруду, які зазвичай утворюються при поливі шлангом;
  • рослини без опіків і гнилі, які часто з'являються при поливі на листя і стебла.

А ось дощування забезпечує:

  • полив, максимально наближений до природного;
  • одночасне зволоження грунту і верхнього шару повітря;
  • видалення шару пилу з листя рослин, завдяки чому посилюється процес фотосинтезу.

Але врахуйте, що дощування можна включати тільки вранці або пізно ввечері, інакше рослини можуть отримати опіки. Тому перед установкою такої системи, потрібно докладніше вивчити, що таке дощування і яким рослинам воно підходить. Що ж стосується автоматичної системи поливу в цілому, то її установка на великих ділянках завжди себе виправдовує!