В кінці дачного сезону перед усіма власниками великого городу або фермерського господарства, постає питання про збереження дачних вітамінів на зиму. Світ сучасних технологій пропонує різні способи, серед яких особливою популярністю користуються заморожування і сушіння, так як саме ці два способи дозволяють максимально швидко і максимально ефективно (з точки зору збереження вітамінів, мікро- і макроелементів) відправити на зберігання дачні овочі і фрукти. Однак є й такі овочі, які прекрасно зберігаються без холодильника, морозильної камери і сушильного апарату. Це лідери всіх дачних городів - картопля і цибуля. Про те, як зберігати картоплю можна почитати в статті за посиланням; а про те, як зберігати цибулю ми дізнаємося нижче.

Як підготувати цибулю до зберігання на зиму?

Перед тим, як відправити свій багатий урожай ріпчастої цибулі на зимове зберігання, варто правильно підготувати самі цибулини, в такому випадку їсти свіжий і корисний овоч можна буде довгий зимовий час, практично до настання нового сезону. Щоб правильно підготувати цибулю до зберігання на зиму, варто дотримуватися наступних рекомендацій:

  • Правильний час збору. Щоб цибуля благополучно зберігалася до нового сезону, важливо своєчасно її зібрати - на час збирання врожаю цибулі впливає її сорт. Середньостатистичний період збору цибулевого врожаю - це кінець останнього літнього місяця;
  • Правильний процес збору. Для збору врожаю цибулі слід вибирати суху погоду, цибулини виймати обережно, не стукати і не трясти ними - все це може згубно позначитися на терміні їх зберігання.
  • Підсушування цибулі перед зберіганням. Для тривалого зберігання, цибулини рекомендується ретельно підсушити - розкласти цибулини на відкритому повітрі під прямими сонячними променями, а якщо погодні умови не сприяють, а перешкоджають такій сушці, то розкласти або підвісити цибулини для сушки можна в сухому приміщенні, на критій веранді або в альтанці. При плануванні та облаштуванні дачної альтанки, можна заздалегідь передбачити спеціальні полиці або «вішалки» для просушування лука.
  • Своєчасна обрізка. Обрізати зелені пір'я цибулі можна тільки після того, як цибулини достатньо просохли для зберігання. Обрізають ножицями, залишаючи шийку не більше шести сантиметрів. Також важливо не зачепити донці кожної цибулини, а якщо зачепили - відкладіть такі цибулини окремо для використання в першу чергу.
  • Очищення цибулин. Самі цибулини після правильної обрізки необхідно очистити від землі, зняти верхній шар шкірки, якщо він забруднений або пошкоджений.
  • Повторна просушка протягом двох тижнів. Після того, як цибулини підготовлені до зберігання по вищевказаним рекомендаціям, варто повторно розкласти їх в сухому місці для просушування на кілька тижнів. Під час такої тривалої просушки, варто час від часу акуратно перевертати цибулини. Після цього, Ваш багатий урожай цибулі готовий до тривалого зберігання на зиму.

Як зберігати цибулю взимку?

Правильно підготовлені цибулини можуть радувати своєю соковитістю довгий зимовий час, якщо правильно їх зберігати. Так, правильне зберігання цибулі взимку передбачає:

  • Правильну тару. Для тривалого зберігання цибулі в приміщенні підійдуть ящики з дерева з вентильованими отворами, плетені кошики будь-якої форми і розміру, мішки і мішечки з бавовняної тканини, спеціальні сітки, і, як це не дивно, капронові панчохи.
  • Утрамбовку. Не варто пакувати весь урожай цибулі в один мішок, сітку або ящик. Краще розкласти цибулини невеликими порціями в невеликі мішечки або невеликими слоями в ящики. Це допоможе кожній цибулині отримувати свою частку кисню.
  • Правильне приміщення. Зберігати тару з цибулею варто в сухому приміщення, температура в якому не опускається нижче нуля і не піднімається вище 22 градусів.
  • Періодичну ревізію. Як би правильно Ви не підготували цибулю до тривалого зберігання і яку б правильну тару не підібрали, час від часу варто переглядати свої запаси цього соковитого овочу, викидаючи без жалю зіпсовані цибулини.

У дачний «несезон» саме час подумати про благоустрій своєї території, побудувати плани, скласти схеми, розрахувати витрати. І якщо Ви ще не облаштували на своїй ділянці автополив, то ми настійно рекомендуємо Вам це зробити наступної весни. Сучасні системи автоматичного поливу якісно поливають всі дачні овочі - улюблені помідори, картоплю, соковитий лук. Для кожної грядки корисних овочів можна задати свою інтенсивність і час поливу. Крім того, автоматизація процесу поливу подарує Вам більше вільного часу для відпочинку на дачі!