На дачі завжди знайдеться безліч відходів, які можна легко перетворити в добриво. Все, що для цього потрібно - компостна купа або компостна яма своїми руками, в які потрібно регулярно збирати рослини і органічні відходи. Через два сезони вони згниють і перетворяться на компост, придатний для добрива всіх городніх рослин та саду. Докладну інструкцію, як правильно спорудити компостну яму і купу, можна знайти в наведеній нижче статті.

Переваги використання компосту на дачній ділянці

Хоча створення компосту забирає багато часу, витрачені зусилля завжди себе виправдовують. Переваги виробництва компосту в компостній ямі своїми руками є наступними:

  • Екологічність. Компост - це натуральне добриво для рослин.
  • Поліпшення якостей грунту. Завдяки використанню компосту, глинисті грунти стають більш пухкими, пропускають більше повітря. Якщо ж на дачній ділянці багато піску, завдяки компосту він буде затримувати більше вологи, що підвищить його родючість.
  • Відсутність необхідності платити гроші. Компост можна отримати безкоштовно з харчових відходів і рослин, що ростуть на дачній ділянці. А ось за гній і мінеральні добрива доведеться платити.
  • Можливість з користю утилізувати органічне сміття і підтримувати чистоту на ділянці. Трава, бур'яни і листя в будь-якому випадку будуть рости на дачній ділянці і для підтримки чистоти їх необхідно кудись вивозити або спалювати. Якщо ж скидати їх в компостну яму або на компостну купу - без зайвих зусиль утворюється корисний компост, а занедбана ділянка перетворюється на привабливе місце для відпочинку і вирощування овочів.

Як зробити компостну яму і купу своїми руками?

В першу чергу слід відзначити, що компостна яма і компостна купа - це не зовсім вдалі ідеї для отримання компосту. Якщо створити яму для відходів прямо в грунті, компост буде створюватися дуже довго, оскільки процес гниття сповільниться через наявність вологи і відсутність вентиляції. Якщо ж просто насипати органічні відходи у вигляді купи - процес гниття буде проходити нерівномірно, багато тепла буде йти в атмосферу.

Правильна компостна яма або купа - це спорудження (ящик) з дерев'яних дошок, на 50 см заглиблене в грунт, і на 1 метр підняте над землею. Всередину такого ящика необхідно закидати органічні відходи і сміття з дачної ділянки. Під впливом тепла воно поступово почне перегнивати і через півроку зі сміття утворюється поживний компост.

Але перед тим як зробити компостну яму, необхідно запам'ятати кілька правил:

  1. Щоб підсилити процес гниття, ящик для компосту необхідно спорудити в затіненому місці подалі від будинку (варто пам'ятати, що при гнитті виділяється досить неприємний запах). Не варто організовувати компостну яму поряд з деревами - надлишок поживних речовин у грунті може спровокувати їх загибель.
  2. Компостна яма повинна розташовуватися на відстані 25 метрів від колодязя, щоб речовини, що утворилися в процесі гниття, не потрапили в питну воду. А ось автополив своїми руками може черпати воду зі свердловини, розташованої в безпосередній близькості до компостної ями.
  3. Не можна робити компостну купу на місці, де збирається вода. Це буде загальмовувати процес утворення компосту.
  4. Ідеальні розміри ями - 1,5 на 2 метри. Якщо зробити яму маленьку - відходи в ній не будуть прогріватися, і процес гниття буде проходити повільно. Для дуже великої ями потрібно дуже багато відходів.
  5. Компостну яму рекомендується розділити на 2 секції. Першу секцію можна використовувати відразу після спорудження, а в другу слід починати викидати відходи лише з наступного року.
  6. На дно ями можна стелити поліетилен. Краще накидати туди сіна або дрібних гілок.
  7. Зверху над компостною ямою необхідно спорудити кришку або ж укрити її шматком руберойду. Можна використовувати агроволокно для мульчування.
  8. Приблизно двічі на місяць вміст ями необхідно перемішувати, щоб процес гниття проходив рівномірно.

Використовувати компост з компостної ями, зробленої своїми руками, можна вже в новому сезоні. Але щоб він вийшов максимально поживним - гниття має тривати не менше 2 років.

Які відходи можна відправляти в компостну яму і компостну купу?

Компостна яма, споруджена своїми руками, призначена тільки для рослинних відходів. Туди можна скидати:

  • листя і тонкі гілки, які згрібають з-під дерев;
  • дерев'яну тирсу, стружку і кору;
  • бавовняне ганчір'я;
  • картон і папір;
  • коріння рослин;
  • золу;
  • скошену траву;
  • стебла квітів;
  • всі харчові відходи рослинного походження, включаючи пакетики з чаєм і яєчну шкаралупу;
  • клаптики шерсті домашніх тварин.

Компостна купа не повинна містити продукти тваринного походження і фекалії тварин, мінеральні добрива, бур'яни, на яких вже встигло дозріти насіння. У компості не повинно бути рослин з тривалим періодом гниття (до них відноситься бадилля з картоплі та помідорів). Також не варто кидати в компостну яму кущі рослин, уражені хворобами - їх краще підсушити і спалити прямо на грядках.

Найважливіший аспект при створенні компостної ями - зробити її максимально непомітною на дачній ділянці. Якщо це питання дуже актуальне, дізнайтеся основні компоненти ландшафтного дизайну за посиланням.