Сад та город на дачі не дають спокою своїм власникам практично цілий рік, але найбільше робіт накопичується восени. Крім прибирання та підготовки врожаю до зберігання, ділянку необхідно підготувати до холодів, щоб всі зимуючі на ній рослини успішно пережили навіть люті морози. У чому саме полягають осінні роботи в саду і на городі, розповідаємо далі.

Список базових осінніх робіт на дачній ділянці

Обсяги осінньої роботи на городі та в саду залежать від місяця. Так, у вересні відвідувати дачну ділянку доведеться практично кожні вихідні, тоді як в жовтні та листопаді досить 1-2 візитів.

Осінні роботи в саду у вересні

  1. Збираємо урожай з кущів і дерев, консервуємо його або відправляємо на зберігання у підвал (для цього слід ще влітку просушити підвал і обробити його стіни від грибка й цвілі).
  2. Викопуємо картоплю, обов'язково його просушуємо і також відправляємо в підвал на зберігання.
  3. Розмножуємо багаторічні квіти й кущі діленням або відводками (але тільки ті, які не цвітуть восени). Детальніше про те, як підготувати багаторічники до зими, дізнайтеся за посиланням.
  4. Накриваємо листові городні культури плівкою або агроволокном, щоб їх не пошкодили перші осінні заморозки. В першу чергу таку турботу слід проявити по відношенню до капусти, яка найбільше боїться морозів.
  5. Збираємо насіння квітів, які вже встигли відцвісти. Якщо насіння мокре, обов'язково їх просушують, а потім загортають в паперові пакетики для зберігання.
  6. Вигрібаємо опале листя. При необхідності в список осінніх робіт в саду можна включити закладку перегноя з листя.
  7. Висаджуємо цибулинні квіти, які розпускаються ранньою весною (гіацинти, крокуси, нарциси). Якщо очікується люта зима, квітник краще накрити плівкою або агроволокном.
  8. Облагороджуємо газон - проводимо аерацію і підгодівлю.
  9. Підстригаємо гілки живоплоту. Кущі малини також слід зрізати, але якщо не вистачає часу - це можна зробити і навесні.
  10. Мульчуємо чагарники і багаторічні рослини.
  11. Висаджуємо садові дерева, не забуваючи про необхідність в осінньому поливі.
  12. Розбираємо і ховаємо автоматичний полив, якщо він був встановлений на дачній ділянці.

Осінні роботи в саду у жовтні

  1. Збираємо на городі овочі, які не встигли зібрати минулого місяця. Так довго можуть залишатися в грунті тільки капуста та коренеплоди (буряк, ріпа й морква).
  2. Повторюємо прибирання опалого листя, виносимо з городу стебла рослин і спалюємо їх (це необхідно для того, щоб убити можливих шкідників і спори грибкових хвороб).
  3. Висіваємо у відкритий грунт однорічні рослини, які стійко переносять морози - волошки, календулу, мак.
  4. Пересаджуємо дерева і кущі, які вже встигли повністю скинути листя (зазвичай це відбувається до кінця жовтня).
  5. Обрізаємо дерева та мульчуємо грунт навколо стовбура (можна використовувати гній або торф).
  6. Створюємо опори і підв'язуємо рослини та дерева, які можуть постраждати від осінніх вітрів і зимових снігопадів. Осінні роботи в саду також включають укриття дерев, які звикли до зростання в теплому кліматі (персиків), а також квітів (кущів троянд, гортензій і хризантем).
  7. Проводимо розмноження тих рослин, які тільки відцвіли.
  8. Викопуємо цибулини гладіолусів, просушуємо їх і залишаємо зберігатися в сухому місці.
  9. Висаджуємо цибулинні квіти - лілії і тюльпани.
  10. Осінні роботи на городі включають посадку озимого часнику.
  11. Копаємо і підгодовуємо грунт на грядках (можна вносити як органічні добрива у вигляді гною і золи, так і мінеральні, серед яких слід віддати перевагу калію і фосфору).
  12. Вкриваємо грядки чорним агроволокном, щоб активувати процеси розкладання поживних речовин і прискорити прогрівання грунту навесні.
  13. Дезінфікуємо теплицю. При необхідності, знімаємо з неї плівку або агроволокно, які краще зберігати в сараї або будинку.
  14. Прибираємо з ділянки шланг для поливу, оскільки перші заморозки можуть його пошкодити.

Осінні роботи в саду в листопаді

  1. Висаджуємо тюльпани і часник, якщо не встигли виконати це завдання ще в жовтні.
  2. Проводимо завершальне прибирання в саду, яке включає обрізку сухих і пошкоджених гілок дерев, прибирання всього опалого листя. Пошкоджені ділянки кори потрібно зішкребти щіткою і спалити, а місця обробки замазати садовим варом.
  3. Обтягуємо стовбури дерев сіткою або ялинником, інакше взимку їх можуть пошкодити гризуни.
  4. Укутуємо молоді саджанці агроволокном, щоб вони успішно пережили зиму.
  5. Готуємо і встановлюємо годівниці для птахів та іншої живності.
  6. Спалюємо опалі та обрізані гілки дерев, а також всю зібрану траву і листя (якщо вони не пішли на перегній).

Осінні роботи на дачній ділянці можуть включати й інші завдання. Наприклад, при наявності курника або собачої будки варто зайнятися чисткою та утепленням цих споруд. Не слід залишати поза увагою і підготовку будинку - в старому будинку в першу чергу слід утеплити вікна. На цьому осінні роботи закінчуються, а про зимові роботи в саду дізнайтеся в окремій статті.