Практично всі багаторічні квіти здатні зимувати прямо у відкритому грунті. Але оскільки наші зими відрізняються нестабільним коливанням плюсових та мінусових температур, кожен квітникар повинен знати, як підготувати багаторічники до зими. Якщо підготовку провести неправильно, на кореневищах і стеблах квітів з'являться хвороби, або ж вони зовсім пропадуть. А ось щоб кожен рік радіти пишному цвітінню улюблених рослин, восени доведеться трохи попрацювати на квітнику.

Обов'язковий догляд за квітником - осіння підгодівля і обробка від хвороб

Багаторічні квіти потребують осінньої підгодівлі, яка забезпечує рослини необхідними поживними речовинами для успішної зимівлі. Але для осінньої підгодівлі потрібно вибрати відповідний час: ідеально підійде проміжок між періодом, коли цвітіння вже пройшло, але стебла ще залишаються зеленими і зберігають здатність вбирати добрива.

При підготовці квітів до зими можна використовувати різні види підгодівлі:

  • органічні добрива у вигляді коров'ячого або кінського гною (якщо гною немає, підійде навіть курячий послід);
  • мінеральні добрива - оптимально використовувати універсальні підживлення на основі калію і фосфору, які не стимулюють формування бутонів.

За підгодівлею іде обробка квітів від хвороб. Її можна розділити на два етапи:

  • Знищення всіх пошкоджених стебел і корчування рослин, у яких хвороби встигли вразити кореневище. Щоб захворювання не набуло подальшого поширення, зірвані рослини необхідно спалити.
  • Оббризкування квітів хімічними препаратами, що запобігають поширенню захворювань (можна застосовувати як універсальні препарати, так і ті, які спрямовані на боротьбу з конкретною хворобою).

Якщо на клумбі спостерігаються такі шкідники, як мурахи, миші або кроти, з ними також слід почати боротьбу ще восени. Для цього грунт необхідно ретельно перекопати і розмістити в ній спеціальні препарати. Після всіх описаних процедур багаторічники можна пересадити: змінити місце їх зростання або ж розділити кущі, які занадто сильно розрослися. Як правильно садити квіти дізнайтеся тут.

Обрізка для ефективної зимівлі і швидкого відновлення навесні

Обрізка - ще одна обов'язкова процедура для квітникарів, які розмірковують над завданням, як підготувати багаторічники до зими. Зрізання засохлих надземних стебел виконує два завдання:

  • Запобігає промерзанню кореневища квітки взимку.
  • Прискорює процес зростання молодих пагонів навесні.

Враховуйте, що кожна рослина має свою висоту і час обрізки. Не потрібно обрізати тільки вічнозелені багаторічники (за винятком випадків, коли вони були вражені хворобами або шкідниками).

Основні правила мульчування при підготовці квітів до зими

Зазвичай багаторічні рослини не вимагають укриття, оскільки від морозів їх захищає сніговий шар. Але оскільки останнім часом в середніх широтах спостерігаються безсніжні морозні зими, підготовка багаторічників до зими обов'язково повинна включати мульчування. Мульчу, тобто, матеріал для укриття грунту квітника, слід підготувати заздалегідь. Для цієї мети можна використовувати:

  • Перегній, компост або сухий торф. Протягом зими вони добре злежуються і віддають грунтові поживні речовини. Тому після такого мульчування навесні квіти навіть не потрібно підгодовувати.
  • Садова земля і мох. Перед тим, як підготувати квіти до зими, мох і грунт краще змішати і дати їм час злежатися, а потім вже покривати грунт.
  • Листя або хвоя. Такий метод мульчування підійде тільки тим рослинам, які люблять кислі грунти. Також врахуйте, що використовуючи опале листя з плодового саду, ви ризикуєте занести в грунт збудників хвороб.

Якщо у вашому квітнику встановлені автоматичні системи поливу Хантер, при підготовці багаторічників до зими їх потрібно прибрати. Якщо цього не зробити, взимку шланги системи поливу можуть просто розтріскатися або забитися грунтом. Категорично не рекомендується використовувати для мульчування квітів солому і бобові, так як вони привертають увагу польових мишей.

Вкриваємо кореневища і цибулини від морозу та гризунів

Якщо квіти мають високу стійкість до морозів, їх можна не мульчувати, а лише покрити ялиновим гіллям. Тому перед тим, як підготувати квіти до зими, важливо дізнатися рівень їх чутливості до морозів. Що ж стосується гілля, то готувати його заздалегідь не варто, оскільки через сухе і тепле осіннє повітря хвоя обсохне і облетить. Альтернативою гіллю можуть послужити:

  • картонні коробки;
  • мішковина;
  • дерев'яні ящики.

Не рекомендується покривати грунт квітників руберойдом і плівкою, які не пропускають вологу і повітря. Їх можна використовувати лише в якості повітряно-сухого укриття, піднесеного над землею на каркасі з дощок. Але врахуйте, що такий «будиночок» для клумби доведеться регулярно провітрювати.

І якою б надійною не була підготовка багаторічників до зими, в грунті біля них не варто залишати поливальні шланги. По-перше, надмірний інтенсивний полив з шланга може привести до надмірного зволоження грунту, що вкрай небажано при наближенні морозів. По-друге, через мінусові температури може пошкодитися сам шланг.

Зберігання багаторічників, що не зимують у грунті

Якщо рослина не пристосована до зимівлі в грунті, її кореневища або цибулини слід викопати, обсушити і залишити на зберігання в прохолодному приміщенні з помірною вологістю. Протягом зими їх необхідно періодично оглядати і перекладати, щоб не допустити запрівання або гниття.

Відмінним місцем для зберігання може стати підвал, лоджія, спеціальна траншея на клумбі або навіть холодильник. І врахуйте, що правильна підготовка багаторічників до зими - це гарантія того, що навесні і влітку клумби порадують рясним і красивим цвітінням!