Взимку, сидячи біля каміна, саме час зайнятися створенням плану облаштування дачної ділянки навесні, в тому числі подумати про установку автополива після зими. В цілому це завдання досить трудомістке, але наведені нижче поради дозволять облаштувати автополив на ділянці всього за один день.

Коли краще приступати до установки автополива після зими?

Установка автополива після зими повинна проводитися після відходу морозів. Адже щоб прокласти по ділянці труби, важливо, щоб земля не була мерзлою. До того ж, низькі температури можуть пошкодити систему трубопроводу автоматичного поливу.

Однак і затягувати з облаштуванням зрошення не варто. Виконати це завдання необхідно ще до початку висадки квітів і посіву газону. Однак, щоб зробити автополив максимально точним і корисним для рослин, схему висадки рослин необхідно складати одночасно зі схемою прокладання труб системи автополиву.

Вибираємо тип системи автоматичного зрошення

Перед установкою автополиву після зими важливо визначитися, який тип зрошення найкраще підійде ділянці:

  • Дощування. Передбачає установку зрошувачів, які рівномірно розбризкують воду по всій ділянці. Ідеально підходить для газонів, може встановлюватися в квітниках. Дозволяє разом з водою розбризкувати по ділянці добрива.
  • Прикореневий крапельний полив. Така система зрошення вважається найбільш ефективною і економною щодо витрати води. Вона передбачає підведення труб до кожної рослини, за рахунок чого відбувається точковий прикореневий полив. При цьому ділянки, де немає рослин, не поливаються, що знижує розростання бур'янів. Єдиний мінус - необхідність великої кількості труб (але ця стаття витрат дуже швидко себе окупає за рахунок економії води).

На великій ділянці дощування і крапельний автоматичний полив можна об'єднувати.

Що потрібно купити для установки автоматичної системи поливу?

Щоб установка автополиву після зими пройшла максимально швидко, варто заздалегідь подбати про покупку всіх комплектуючих. Зокрема, знадобиться:

  • Насос для перекачування води.
  • Автоматичний контролер для настройки часу подачі води. Якщо контролер оснащений датчиками температури і вологості повітря, він буде сам вибирати найкращий час для поливу.
  • Регулятор тиску. Буде потрібен в тому випадку, якщо подача води на ділянку буде здійснюватися від центрального водопроводу.
  • Крапельна стрічка. Вона стане у нагоді для організації крапельного поливу.
  • Поліетиленові труби. З їх допомогою можна розводити воду по всій ділянці.
  • Розпилювачі. Необхідні для системи автополиву за типом дощування.
  • Зливні клапани. З їх допомогою по завершенні сезону можна буде злити воду з системи автоматичного поливу.

Якщо на дачній ділянці відсутня централізована подача води і не має власної свердловини, необхідно задуматися про покупку резервуара для зберігання води. Це може бути звичайний пластиковий бак, який влітку може зберігатися на вулиці. На зиму його доведеться просушувати і прибирати в будинок або сарай.

Підготовка і складання зрошувальної системи

Коли всі складові готові, варто зайнятися безпосередньою збіркою системи автоматичного поливу. Це завдання слід виконувати в кілька етапів:

  1. Прокладаємо розвідні труби по всій ділянці у відповідність зі схемою росту рослин.
  2. Встановлюємо контролер і насос, підключаємо їх до електричної мережі.
  3. Під'єднуємо до труб стрічку краплинного поливу, а також розпилювачі для дощування.
  4. З'єднуємо всі комплектуючі, приєднуємо їх до насоса і тестуємо роботу системи.

Під час усіх наступних робіт на ділянці важливо не забувати про систему зрошення і не пошкодити її. Тому кожна людина, яка працює на ділянці, повинна вивчити схему розташування автоматичної системи поливу.

Кілька цінних порад щодо облаштування автополиву на ділянці

Щоб установка автополиву після зими пройшла успішно, необхідно завчасно подбати ще про пару питань:

  • Нерівності рельєфу ділянки. Якщо на ділянці є великі перепади висоти, важливо до кожного рівня підводити окрему гілку поливу. В іншому випадку на різних ділянках автополиву буде різний тиск і, відповідно, різна інтенсивність подачі води.
  • Види рослин. Інтенсивність поливу садових дерев і квітників повинна відрізнятися, оскільки у цих рослин різна потреба у волозі. Це питання важливо врахувати при складанні схеми автополиву.
  • Зворотній клапан. Його використання в системі автополиву є обов'язковим, оскільки головне завдання зворотного клапана - це запобігання потрапляння бруду в труби з чистою водою.
  • Правильні виміри. Перед тим, як купувати труби і рити траншеї, важливо кілька разів виміряти ділянку і залишити на ній відмітки. Це дозволить заощадити витрати на покупку труб і сили на підготовку траншей.
  • Регулювання розпилювачів. Дуже важливо вибрати і встановити розпилювачі води таким чином, щоб волога розбризкувалася тільки на рослини. Якщо ж вона буде потрапляти на стіни будинку або паркан, незабаром вони почнуть руйнуватися.

Як бачите, встановити автополив своїми руками досить складно. А тому про його облаштування необхідно подумати ще взимку.