Багато з нас звикли, що посів рослин на ділянці проводиться тільки навесні. Але щодо газону діє зворотне правило - його краще висівати саме восени, а ще краще - ближче до зими. Тоді ділянка почне зеленіти вже ранньою весною, а до літа зміцніє, посіви газонної трави стануть дуже густими. Як сіяти газон восени і при цьому уберегти його від промерзання, рекомендуємо дізнатися в даній статті.

Які переваги має посів газону восени?

Хоча восени зазвичай стає холодніше, в цілому погода залишається сприятливою для проростання насіння різних рослин. Обумовлюється це високою вологістю і стабільною температурою грунту, яка зберігає своє тепло ще з літа і продовжує прогріватися осіннім сонцем.

Але коли саме приступати до посіву газону восени? Для цього завдання підійдуть два часових відрізка:

  1. від останнього тижня серпня до 25 вересня - якщо висадити газонну траву ще на початку осені, насіння встигне дати сходи, а останні встигнуть добре зміцніти до перших морозів;
  2. посів газону під зиму - проводиться в листопаді після появи перших заморозків, коли земля ще залишається придатною для обробки; висіяне в промерзлу землю насіння не сходить, але завдяки морозам проходить стратифікацію і обробку від захворювань, що сприяє раннім і успішним сходам навесні.

Найактуальніший посів газону восени для південних регіонів, де весна починається з високих температур і засух. Щоб виростити газон при таких погодних умовах, обов'язково знадобиться система автополиву. Але навіть при можливості регулярного поливу, осінній посів газону дає більш густі сходи.

Рекомендації по вибору насіння для газону

Вирішуючи завдання, як сіяти газон восени, необхідно завчасно запастися насінням. Для цієї мети можна придбати або готову суміш, або самостійно змішати кілька сортів трав, які вдало приживаються практично на всіх дачних ділянках. Оптимальною є суміш з насіння (пропорції вказані для засіву площі в 1м2):

  • мятлика лугового (8г);
  • костриці червоної (15г);
  • овсяніци звичайної (18г);
  • мітлиці білої (5г);
  • райграса пасовищного (18г).

При купівлі насіння газонної трави, важливо звертати увагу на їх розміри і стан. Краще брати великі насінини, які завжди показують більш високу схожість. Важливо, щоб насіння не було затхлим, пошкодженим. Одночасно з насінням для осінньої посадки газону важливо купити поливальні шланги і агроволокно, так як взимку газон буде вимагати укриття, а вже ранньою весною його необхідно буде регулярно поливати.

Базові рекомендації для вдалого посіву газону восени

Щоб отримати на своїй ділянці щільний і густий газон, необхідно правильно підготувати грунт і насіння. Для простоти рекомендуємо розбити цю задачу на етапи.

Підготовка земельної ділянки під посів газону

Перед тим, як сіяти газон восени, необхідно повністю звільнити і скопати ділянку. Далі слід її вирівнювати: всі пагорби потрібно прибрати, а ямки засипати грунтом. Останнє завдання - це утрамбовка грунту і його удобрення.

В якості добрива використовується фосфор і калій, які зміцнюють і стимулюють ріст кореневої системи газонної трави. Пропорції підгодівлі розраховуються виходячи з вказівок виробника. Підготовку грунту виконують за 3-4 тижні до посіву газону, а добриво - за тиждень.

Безпосередній посів газону восени

Виконувати посів газону восени можна 4 методами:

  • Вручну. Для цієї мети насіння можна розкидати по ділянці руками або за допомогою совочка. Найкраще вибирати для посіву безвітряну погоду, щоб насіння падало на грунт рівномірно. Після посіву, насіння закладається в грунт граблями, поверх насипається рівномірний шар торфу і грунт утрамбовується. Все це потрібно для того, щоб насіння не пошкодив вітер і птахи. Щоб спростити завдання, ділянку з газоном можна просто накрити агроволокном (їм покривають ділянку і на зиму, щоб уберегти рослини від вимерзання).
  • Механічною газонною сівалкою. Подібний пристрій дозволяє рівномірно розподіляти насіння газонної трави по ділянці, тим самим гарантуючи рівномірні сходи. Після такого посіву проводяться всі ті ж процедури, що і після посіву газону вручну.
  • Гідропосів. Гідропосів вважається одним з найкращих способів посіву газону, тому що підвищує схожість насіння і гарантує його рівномірний розподіл по поверхні грунту. Однак перед тим, як сіяти газон восени, необхідно придбати гідросівалку і підготувати рідку суміш для неї. Суміш повинна складатися з трави, добавок для прискорення росту трави (якщо вони використовуються, попередньо удобрювати грунт не потрібно), кольорової мульчи (щоб візуально бачити, як розподіляється насіння), гідрогель, необхідний для додання суміші рідкої консистенції і підвищення вологості грунту. Далі суміш завантажується в гідросівалку і рівним шаром розподіляється по поверхні грунту. Після виконання цього завдання ділянку можна лише покрити агроволокном.
  • Настил газону. В такому випадку на ділянку завозиться вже готовий газон, розрізаний на квадратики, які викладаються поверх підготовленого грунту. Даний метод не підходить для посадки газону під зиму, а тільки для вересневої.

Якщо газон буде посіяно ще в вересні, осінні роботи в саду будуть включати його стрижку, якщо під зиму - перші сходи слід очікувати тільки навесні.