Хтось займається фермерством з метою заробітку, хтось тікає на дачу для заспокоєння після важкого робочого тижня, а хтось за звичкою їздить в сільську місцевість для вирощування картоплі на всіх родичів. Так чи інакше, всі дачники, городники і фермери переслідують одну мету - виростити побільше «вітамінів» своїми руками на своїй землі, з мінімальною кількістю хімічних речовин. Виростивши, виникає проблема «як зберегти фрукти і овочі на зиму», щоб радувати свій організм корисними речовинами в холодний сезон року. У цій статті ми розглянемо найпопулярніший і найпростіший спосіб збереження дачних «вітамінів» на зиму - заморозку.

Заморожування: особливості та важливі нюанси

  • Заморожувати можна практично будь-які фрукти і ягоди, а також більшість овочів. Не рекомендується заморожувати продукти з великим вмістом води.
  • Водянисті ягоди краще заморожувати у вигляді пюре з цукром. Таким чином, можна заморозити полуницю, суницю або чорницю, а розморозивши додавати в будь-які кисломолочні продукти для отримання смачного домашнього йогурту. Про те, як виростити полуницю на своїй дачі читайте за посиланням.
  • Для заморозки необхідно вибирати зрілі і міцні плоди, які необхідно ретельно помити і висушити.
  • Найкраще заморожувати овочі в тому вигляді, в якому планується їх подальше використання - нарізка соломкою, шматочками, кружечками або цілими плодами.
  • Баклажани найкраще заморожувати після попереднього запікання в духовці. Для цього необхідно нарізати овочі шматочками, посолити й поперчити за смаком і відправити на 30 хвилин в духовку, додавши невелику кількість оливкової олії. Отриманий результат остудити, розкласти по пакетиках і відправити в морозилку. Взимку такі баклажани можна додати в піцу або при варінні в будь-яку кашу для збагачення смаку.
  • Болгарський перець краще попередньо запекти в духовці цілими, після цього очистити від насіння і шкірки, порізати шматочками і відправити в морозилку. Таким чином, він збереже всі свої корисні властивості, але не вбере неприємного запаху морозильної камери, як часто буває, якщо заморожувати свіжий болгарський перець.
  • Якщо дозволяє час і місце, деякі ягоди можна заморозити окремо. Наприклад, малину. Чисту і суху ягоду треба розкласти на плоскій поверхні і відправити в морозилку, а після того як малина замерзне, скласти заморожені ягоди в пакет. Про вирощування малини багато написано в цій статті.
  • Упаковувати продукти для заморозки необхідно дуже щільно, щоб у пакети з «вітамінами» не надходив кисень. Це можуть бути спеціальні пакети для заморозки або контейнери з щільною кришкою з придатного для заморозки пластику.
  • Цвітну капусту і брокколі перед заморожуванням рекомендують бланшувати.
  • Гриби для заморозки необхідно промити, почистити і проварити не менше 20 хвилин.
  • Відмінною ідеєю стане заморозка овочевих «коктейлів», тоді приготування їжі стане ще швидшим і зручнішим. Варіанти комбінації овочів можна підглянути в супермаркетах або скласти по своєму смаку виходячи з дачного врожаю. А для того, щоб дачний урожай радував з сезону в сезон, необхідно подбати про налаштування системи автополиву своїми руками. Пам'ятайте, що правильний полив - запорука багатого врожаю.
  • Заморожувати продукти на зиму необхідно невеликими порціями, рівно такими, які знадобляться для приготування однієї страви.
  • Заморожувати повторно не можна ніякі овочі, фрукти і ягоди. Це несмачно і некорисно.
  • Заморожені пакети овочів попередньо розморожувати не варто, їх можна відправляти в каструлю або сковорідку відразу після морозилки. Щоб відокремити заморожені овочі від пакета, досить обполоснути його під гарячою проточною водою.
  • Необхідно пам'ятати, що при правильному заморожування і при відсутності порушень температурного режиму, овочі і фрукти в морозильній камері можуть зберігатися до року. Правильна температура для глибокої заморозки - 18°С.

І ось коли яскраве літо і золота осінь позаду, варто не тільки заготовити свої дачні "вітаміни" на зиму, а й правильно закрити дачний будиночок. Про те, що потрібно не забути зробити на дачі перед закриттям сезону можна дізнатися за посиланням.