Печериці - смачний і корисний продукт, особливо незамінний білок для вегетаріанців. Виростити печериці на дачі цілком можливо, головне знати особливості технологічного процесу, підготувати необхідні матеріали і запастися терпінням. Про всі нюанси і тонкощі вирощування печериць своїми руками ми і поговоримо в даній статті.

Щоб виростити печериці на дачі Вам будуть потрібні наступні ресурси та умови:

  • компост;
  • гіпс, він же алебастр;
  • крейда;
  • сульфат амонію;
  • торф;
  • посівний матеріал - міцелій печериць;
  • ємності для вирощування;
  • велика кількість води на всіх етапах вирощування печериць на своїй ділянці;
  • температурні умови: 22-25 і 15-17 градусів Цельсія.

Як приготувати компост для вирощування печериць?

Приготування компосту - найважливіший етап при вирощуванні печериць на дачі, тому варто до нього підійти дуже відповідально. Наступні поради і рекомендації допоможуть підготувати правильний компост для печериць:

  • Кращою основою компосту для печериць є пташиний або кінський гній, менш ефективний - коров'ячий. Кролячий і качиний не підійдуть. Оптимально використовувати пташиний послід не старше 3-х місяців;
  • Другим важливим інгредієнтом є солома. Підійдуть всі види соломи - житня, пшенична та інші злакові культури. Солому необхідно замочити на добу у воді. З цією метою рекомендується спочатку покласти солому в ємність і тільки після цього заливати її водою. Зручно для цього використовувати садові поливальні шланги, тоді процес занурення соломи в воду буде швидким і ефективним. Після чого необхідно укласти на солому щось тверде, щоб вона не спливала, а набирала більше води. Через добу необхідно витягти солому з води і добре просушити.
  • Для приготування правильного компосту для печериць, необхідно дотримуватися пропорції 1 до 4 - тобто, на одну частину соломи додавати 4 частини посліду. Зручніше це робити на твердій рівній поверхні, підстеливши чисту плівку або щільне агроволокно. Далі, на геоткань необхідно висипати підготовлені компоненти шарами в такій послідовності: шар соломи, шар гною, сульфат амонію. Кожен шар необхідно також полити водою, яка залишилася після замочування соломи. Поливати необхідно рясно, але помірно.
  • Після приготування компосту його необхідно укрити від різної негоди і дати йому час добре дозріти - до півтора місяця. Крім того, необхідно робити періодичне перебивання компосту. Найзручніше це робити содовою сапкою, рекомендується використовувати маску.
  • Під час перебивки компосту для печериць, рекомендується додавати невеликими порціями гіпс. Гіпс зв'язує компостні колоїди і покращує аерацію компосту. Також гіпс насичує компост необхідним для вирощування печериць кальцієм. При перебивці також необхідно компост помірно поливати. Оптимально робити близько 5 перебивок.
  • Коли запах аміаку зникне, а компост отримає шоколадний однорідний відтінок, він готовий для подальшого використання з метою вирощування печериць. Перетримувати компост не рекомендується, так як він втрачає свої корисні властивості, необхідні для грибів.

Вирощуємо печериці своїми руками: послідовність дій

  1. Необхідно підготувати міцні мішки на 60 або 120 літрів та великі пластмасові ящики. Мішки помістити в ящики і засипати кожен підготовленим компостом для печериць товщиною до 30 сантиметрів. Якщо мішки досить міцні, то можна обійтися і без додаткових ящиків.
  2. Заповнені ящики і мішки з компостом необхідно перенести в приміщення з температурою від 22 до 25 градусів Цельсія, де буде проходити взростання міцелію. Мішки зберігати в закритому стані.
  3. Для висівання міцелію, необхідно підготувати зерновий міцелій - на мішок субстрату 60 літрів буде потрібно близько 30 грамів зернового міцелію.
  4. Зерновий міцелій необхідно трохи розпушити перед використанням, а потім відкрити пакет і в шаховому порядку зробити ямки, в які й укласти зерновий міцелій на глибину 10-15 см. Прикрити ямки субстратом і обов'язково розсипати невелику кількість міцелію по поверхні зверху.
  5. Далі всі ємності необхідно обприскати водою, закрити пакети і зробити перфорацію за допомогою шила або викрутки. У такому вигляді необхідно залишити всі ємності для взростання міцелію.
  6. Кожен день необхідно ємності обприскувати водою і стежити за утворенням білої грибної павутини. В середньому це займає 10-12 днів.
  7. Далі необхідно знизити температуру в приміщенні, де сходив міцелій, до 17 градусів. Якщо такої можливості немає, то можна перенести ємності з міцелієм печериць у підвал. Зверніть увагу, що світло грибам зовсім не потрібно, вони можуть рости в повній темряві. Про те, як облаштувати дачний льох або підвал можна дізнатися в статті за посиланням.
  8. Підготувати почвопокровну суміш з торфу й крейди - найкраще змішувати дані інгредієнти в пластиковому піддоні. Пропорція 1 (крейда) до 10 (торф). Краще купити торф пакетований, так як виробники такого торфу знезаражують свій продукт від різної патогенної флори, яка при вирощуванні грибів в домашніх умовах не потрібна. Слідом добре полити торф водою з поливального шланга.
  9. Покрити отриманою сумішшю ємності з субстратом і міцелієм печериць. Мішки закривати більше не треба. Залишити їх в такому стані до збору врожаю. Займає цей процес 20 - 40 днів.
  10. Не забувати стежити за температурою, вологістю, поливати і, по можливості, забезпечувати, повітрообмін.