Збирати врожай завжди потрібно вчасно, інакше плоди можуть зіпсуватися, стати непридатними для тривалого зберігання і подальшого вживання в їжу. Зрілість багатьох плодів видно неозброєним поглядом, як наприклад помідори, огірки, перець й інші, а з деякими виникають певні труднощі - сюди відносяться майже всі коренеплоди. Як правильно збирати врожай на дачі? Коли краще збирати врожай? Як підготуватися до цього заходу? Як визначити зрілість врожаю?

Збір врожаю: поради та корисні рекомендації

  • Плоди дерев. Для збору врожаю з плодово-ягідних дерев можна використовувати агроволокно. Для цього геоткань розстеляють навколо дерева (оптимально це зробити так, щоб тканина не лежала на землі, а злегка нависала над нею - тоді фрукти і ягоди не будуть псуватися від великого удару) - кілька помічників допоможуть легко впорається із цим завданням. Після цього необхідно почати сильно трусити дерево, можна за допомогою спеціальних засобів, а на великих фермерствах і зовсім використовують спеціальну техніку для цього.
  • Малина. Якщо після збору врожаю малини планується її подальше транспортування, то ягоди краще зривати разом з плодоніжкою - це дозволить максимально зберегти зовнішній вигляд ягід. Збирати рекомендується тільки стиглі плоди, без ознак псування, щоб не нашкодити решті врожаю.
  • Картопля. Термін збору врожаю картоплі залежить від багатьох факторів - сорту, часу посадки, догляду та погодних умов під час дозрівання. Як визначити, коли ж можна збирати врожай картоплі? Багато городників дивляться на бадилля - коли воно пожовтіє і висохне, можна сміливо приступати до викопування, зазвичай це припадає на кінець серпня і аж до середини вересня. Краще вибирати теплий ясний сонячний день. Картоплю після викопування бажано промити і повністю просушити на сонці. З цим завданням легко і швидко впорається будь-який поливальний шланг. Якщо Ви раніше не промивали картоплю, обов'язково спробуйте - будь-яка господиня із вдячністю оцінить турботу про її руки і кухонну мийку, адже працювати з помитою картоплею на кухні набагато легше і приємніше. У разі, якщо є сумніви в тому, що картоплю вже можна збирати, можна викопати кілька кущиків і якщо викопані бульби будуть великого розміру з щільною шкіркою, значить можна приступати до збору всього врожаю картоплі.
  • Морква і буряк. Від правильного вибору часу для збору врожаю моркви і буряка залежать не тільки смакові якості овочів, але і вміст у них вітамінів і мінералів, а також здатність до тривалого зберігання. Більшість дачників дотримуються негласного правила, що моркву необхідно збирати після заморозків, а буряк - до. Так, морква благополучно може пересидіти в землі перші заморозки, якщо притиснути її бадилля до землі. Ще однією перевагою збору врожаю моркви після перших заморозків є той факт, що морква охолоджується до оптимальної температури, ідеальної для відправки на тривале зберігання. Якщо ж проводити збір моркви в теплу погоду, то зберігатися вона буде значно гірше.
  • Ріпчаста цибуля. Коли прибирати цибулю з грядки? Щоб це зрозуміти, необхідно дивитися на листя цибулі. Якщо зростання зелених пір'їв припинилося і більше половини з них вже полягли, пожовкли і почали підсихати, значить пора починати викопувати цибулю. Якщо ж чекати, що пожовтіє все листя цибулі на грядці, то є велика ймовірність того, що цибуля перезріє. А перезріла цибуля гірше зберігається, у неї часто тріскається луска і вона може втрачати свої смакові якості. Після викопування, необхідно легким рухом струсити землю і залишити просушуватись прямо на грядці на кілька годин на сонці. Далі її необхідно перенести в тепле приміщення з хорошою вентиляцією повітря і залишити до повного висихання. Найкраще покласти цибулю на просушку на агроволокно. Добре просушена цибуля шарудить і ковзає в руках. Листя необхідно зрізати тільки після того, як цибуля повністю просохне, залишаючи 5 см. від шийки. Як варіант, з луковичного бадилля можна сплести коси і зберігати цибулю взимку у підвішеному стані.

Після збору врожаю не варто залишати голу землю під ще теплим, іноді палючим сонцем. Краще посіяти гірчицю, часник, озиму пшеницю та інші рослини. Однак пам'ятайте, що краще не давати їм можливість зацвісти, а зрізати заздалегідь, щоб зберегти максимальну кількість корисних елементів в грунті. Після того, як грунт готовий до зими, не забудьте потурбуватися про систему поливу. Про те, як підготувати автополив до зими можна дізнатися в спеціальній статті за посиланням.