Коли настає осінь, дачники починають турбуватися про підготовку систем поливу до холодів. Якщо це звичайні шланги поливальні, їх досить просушити від води і залишити на зимівлю в сухому теплому приміщенні. Консервація системи автополиву - завдання більш складне, оскільки її недостатньо просто демонтувати для безпечного зберігання в приміщенні. Про те, як підготувати автополив до зими, розповідаємо далі.

Навіщо консервувати автополив і коли це краще робити?

Власник дачної ділянки, що встановлює автоматичний полив своїми руками, обов'язково потурбується про збереження його цілісності. Влітку автополиву нічого не загрожує, а ось взимку його деталі можуть пошкодитися від замерзлої води. Навіть якщо в трубі буде залишатися невелика кількість води, під впливом морозу її обсяг збільшиться в кілька разів, що може привести до розриву. Як показує практика, замерзла вода може зашкодити не тільки міцні труби з ПВХ, але й гнучкі з поліетилену і максимально міцні латунні деталі системи.

З цієї причини ще в середині жовтня необхідно подумати про те, як підготувати автополив до зими. Щоб спростити завдання, можна звернутися за допомогою в спеціальні служби, які виконають завдання швидко і якісно. Щоб заощадити, можна впоратися із завданням і самостійно. І перше, що потрібно зробити - продути систему автополиву.

Прості та доступні способи зливу води з автополиву

В домашніх умовах можна використовувати один з трьох способів видалення води з системи автополиву:

  • Ручний спуск. Такий спосіб можливий лише при використанні в кінцевих вузлах системи зливних кранів. Щоб видалити всю воду з труб, від автополива слід відключити насос і відкрутити крани зливу. Поступово вода сама витече з системи. Потім залишиться лише злити воду з ємності з водою і труб, які з'єднують ємність з насосом. Слід врахувати, що деякі спринклери також оснащуються кранами для спуску води. У такому випадку потрібно відкрити і їх. Після того, як в системі не залишиться води, всі зливні крани слід закрити.
  • Автоматичний спуск. Коли тиск в трубах падає нижче 70 кПа, система сама відкриває дренажні крани. Для цього необхідно лише спустити воду з труб.
  • Продування системи стисненим повітрям. Даний спосіб вважається найбільш ефективним, оскільки дозволяє повністю просушити труби. Перед тим, як продути систему автополиву, необхідно підготувати компресор, здатний подавати стиснене повітря під тиском не вище 6-8 Бар (його можна купити в будь-якому магазині, де є все для поливу). В ідеалі це завдання повинні виконувати фахівці, оскільки воно досить небезпечне. Якщо ж такої можливості немає, необхідно вдатися до заходів обережності і працювати в захисних окулярах і рукавичках. Коли все готово, потрібно зняти заглушки з трубок краплинного поливу і підключити компресор до кожного вузла трубопроводу. Бажано повторити процедуру 3-4 рази.

Як тільки всі труби будуть підготовлені до зимівлі, слід приступити до консервації всіх інших частин системи автополиву. Як це зробити, описуємо далі.

Додаткові завдання, які включає консервація системи автополиву

Система автоматичного поливу складається не тільки з труб, але і з безлічі інших компонентів, про які також слід подбати перед настанням зими. Комплект додаткових завдань включає:

  1. Демонтаж насоса. Після того, як насос був відключений від автополива, з нього також слід видалити воду. Якщо насос був встановлений на вулиці, необхідно перенести його для зберігання в сухе приміщення.
  2. Демонтаж контролера і датчиків погоди. Контролери, які запускають автополив, також необхідно відключити від системи і перенести з вулиці в будинок. Для цього їх необхідно відключити від електричного живлення або ж вийняти батарейки. Якщо контролер встановлений в приміщенні, його все одно слід відключити від живлення, щоб прилад не згорів від несподіваних перепадів напруги мережі. Метеодатчики також краще зняти, так як вони не пристосовані для роботи в умовах низьких температур.
  3. Утеплення електромагнітних клапанів. Для цієї мети можна використовувати будь-який теплоізоляційний матеріал, який також буде перешкоджати проникненню вологи.
  4. Демонтаж або укриття зрошувачів. Зрошувачі можуть успішно пережити зиму на вулиці, але їх потрібно обов'язково накрити ковпачками, а на металеві елементи нанести протикорозійне масло. Якщо ж було прийнято рішення демонтувати зрошувачі, місця їх з'єднання з трубою потрібно щільно закрити, щоб уникнути попадання вологи.
  5. Демонтаж ємності з водою. Незалежно від того, яка ємність для води використовується в роботі автоматичного поливу, її обов'язково потрібно просушити і перенести в сухе місце.

Перший раз завдання, як продути систему автополиву, може здатися складним і зайняти багато часу, але з досвідом його виконання стане звичайною рутиною. Найкраще запланувати його на сухий сонячний день, щоб зливу води не заважав дощ. Правда, на цьому робота на дачі не закінчуються - необхідні осінні роботи в саду розписані в окремій статті.