Кожен дачник знає, що для того, щоб виростити багатий урожай корисних овочів, необхідно, по-перше, знати що таке сівозміна і як оптимально розміщувати всі рослини на своїй ділянці з року в рік, а по-друге, мати хорошу розсаду. Щоб бути впевненим у екологічності розсади, найкраще виростити її самостійно. Але далеко не у всіх і не завжди виходить виростити якісну розсаду, яка надалі призведе до багатого врожаю. Щоб розсада добре зійшла необхідно знати основні правила вибору і підготовки насіння, а також висадки розсади.

Як виростити розсаду: поради та рекомендації

Вибір насіння

Дуже часто розсада не проростає саме тому, що насіння виявилося неякісними, тому до його вибору варто підходити дуже ретельно.

  • При покупці, краще віддавати перевагу перевіреним виробникам, не експериментувати (якщо в минулому Ви вже садили насіння певного виробника і отримали хорошу врожайність, то не варто гнатися за новинками і барвистими упаковками, беріть те, що перевірено на особистому досвіді і у власному ґрунті). Пам'ятайте, що для отримання багатого врожаю рослинам потрібне світло і правильний полив. Автополив забезпечить всі рослини необхідною кількістю вологи, а Вам звільнить ранковий і вечірній час, який раніше Ви витрачали на полив всіх своїх зелених насаджень.
  • Купувати насіння краще тільки в перевірених торгових точках, які зможуть надати сертифікат якості на свою продукцію.
  • Крім того, насіння, а точніше кілька овочів з насінням, можна попросити у сусідів по дачі або знайомих фермерів, які славляться хорошою врожайністю, а також корисно буде самостійно збирати насіння з власного врожаю овочів.

Підготовка насіння

Перед висадкою насіння в грунт, необхідно його ретельно підготувати. Для цього дотримуйтесь наступного алгоритму дій:

  • Калібрування насіння. Дана процедура передбачає відбір насіння спочатку за розміром, а потім за питомою вагою. Перш за все, необхідно розділити велике і дрібне насіння, потім кожне помістити в розчин солі (30-50гр солі на літр води) і залишити на нетривалий час. Для висівання годиться тільки те насіння, яке в солоному розчині потоне на дно. Для подальшої підготовки насіння його необхідно ретельно промити після сольового розчину.
  • Протруювання насіння. Відкаліброване насіння необхідно протравити близько години - для цього можна використовувати слабкий розчин марганцівки або ж придбати спеціальні фунгіцидні засоби, які приберуть всю патогенну мікрофлору на насінні. Сучасні фунгіциди виготовляють з натуральних компонентів, тому вони не зашкодять ні насінню, ні майбутньому врожаю, ні здоров'ю людини. Фунгіциди розбавляються за інструкцією в воді кімнатної температури, а в отриманому розчині вимочується насіння протягом декількох годин. Після протруювання насіння, його необхідно буде добре промити і просушити.
  • Стимуляція насіння. Для стимуляції добре підходить сік алое, для цього листочки алое необхідно подрібнити, вичавити сік, а в отриманій масі залишити насіння на кілька годин або добу.
  • Замочування насіння. Замочувати насіння необхідно для того, щоб воно проклюнулося. Для цього необхідно взяти бавовняну тканину або марлю, злегка її зволожити, краще з пульверизатора, після цього помістити її на тверду поверхню, а зверху викласти підготовлене насіння, накрити харчовою плівкою і поставити в тепле місце не менше 25 градусів Цельсія. Приблизно через три дні насіння повинно буде проклюнутися. Раз на добу варто перевіряти насіння і якщо вода випарувалася, необхідно її доливати, але не переливати. Насіння, що не проклюнулося висаджувати не варто - швидше за все, воно вже не проросте.
  • Загартовування насіння. Далі, насіння потрібно помістити в тому ж вигляді (розташоване на марлі, на твердій поверхні, під плівкою) в холодильник. Проводити дану процедуру варто протягом 3-х днів, чергуючи холод і тепло кожні 12 годин. Таким чином, насіння стане більш стійким до несприятливих умов зовнішнього середовища. Після всіх перерахованих процедур, насіння готове до висівання.

Висівання насіння

Висівати насіння найкраще в торф'яні таблетки, які покладені в спеціальні невеликі форми для розсади. Таблетки необхідно змочити у воді, щоб вони збільшилися в обсязі і всередину помістити одну насінину. Замість торф'яних таблеток, можна використовувати чистий грунт. Продезінфікувати грунт для висадки насіння на розсаду можна помістивши його на добу в морозильник. Крім того, обробити грунт можна і фунгіцидами - тими ж засобами, якими раніше протруювали насіння. Підготувати ґрунт необхідно за 2-3 тижні до висадки насіння і зберігати в теплому місці в темному поліетиленовому пакеті. Замість спеціальних підготовлених форм, можна використовувати шкаралупу від яєць, яку потім, трохи тріснувши, відправити безпосередньо в грунт разом з розсадою. Найкраще висівати розсаду в теплицю, де Ви вже заздалегідь передбачили автоматичний полив. А як організувати крапельний полив теплиці своїми руками, можна дізнатися в статті за посиланням.

Догляд за розсадою

Після того, як розсада проросла при високій до 30 градусів температурі, її необхідно перенести в більш прохолодне повітря, оптимально від 18 до 22 градусів Цельсія. Якщо до висадки розсади в грунт, її потрібно пересадити в більшу форму, то не варто витягати рослину за стебло, а тільки за листочки. Обов'язково необхідно забезпечити досвітлення розсаді протягом усього періоду росту. Крім того, розсаду необхідно поливати й удобрювати. А купити необхідне обладнання для поливу всіх своїх рослин з моменту розсади і висадки в грунт можна в нашому інтернет-магазині «ВСЕ ДЛЯ ПОЛИВУ».