Буряк - дуже смачний і неймовірно корисний коренеплід, що навесні може стати порятунком від авітамінозу. Однак зберігання буряка - завдання складне, і мало у кого він залишається соковитим і смачним до весни. Як зберігати буряк на зиму, щоб він залишався придатним для їжі, розповідаємо далі.

Підготовка коренеплодів до зберігання

Щоб буряк довго зберігався, його необхідно вчасно прибрати з городу. Зробити це необхідно до перших заморозків, так як коренеплоди дуже бояться негативних температур. Якщо буряк росте на дачі, і немає можливості прибрати його до заморозків, попередньо укрийте грядку, використовуючи агроволокно. Воно дозволить рослині і далі набиратися сил з грунту, але попередить будь-які пошкодження.

Прибирати буряк з грядок потрібно в суху погоду, щоб з нього обсипався грунт. Але навіть в такому випадку необхідно дати йому час просохнути або прямо на грядці, або в сухому господарському приміщенні. Як тільки коренеплоди обсохнуть, з них потрібно струсити залишки грунту і обрізати бадилля (але не під самий корінь).

Відповідь на питання, як зберігати буряк у будинку, залежить і від сорту рослини. На жаль, не всі сорти буряка розраховані на тривале зберігання. Тому, купуючи насіння, слід відразу ж цікавитися, чи можна зберігати цей сорт буряка взимку.

Температурні режими і вологість для зберігання буряків

Щоб коренеплоди гарантовано зберегли свої якості, необхідно дотримуватися правил, як зберігати буряк в погребі:

  • Вологість повітря в льосі не повинна підвищуватися більше ніж 90%;
  • Ідеальна температура для зберігання буряків - від 0 до 2˚С;
  • Важливо, щоб в приміщенні з буряком завжди був стабільний потік повітря, інакше він почне загнивати. Щоб уберегти коренеплоди від промерзання взимку, їх можна вкрити агроволокном.

Як зберігати буряк в погребі?

Щоб буряк та інші овочі успішно зберігалися в погребі, його необхідно завчасно підготувати. Для цього виконується ряд дій:

  • З льоху забирається все сміття, яке залишилося в ньому з минулого сезону.
  • У сонячну погоду двері в льох розкриваються навстіж, щоб він добре просушився. Якщо в приміщенні є додаткові вікна або вентиляційні люки, їх також слід відкрити на провітрювання.
  • Якщо стіни були побілені вапном - їх знову освіжають. Також слід підфарбувати всі металеві деталі, щоб під впливом конденсату вони не покривалися іржею.
  • З льоху на просушку виносяться всі ящики і дошки.
  • Якщо в погребі зберігаються банки з консервацією, їх також потрібно оглянути і викинути все те, що вже прострочилось. Якщо цього не зробити, взимку ці банки можуть вибухати і заливати рідиною овочі, тим самим провокуючи їх гниття. Більше про те, як облагородити дачний льох, дізнайтеся за посиланням.

Так як зберігати буряк в погребі? Його можна висипати прямо на підлогу у вигляді гірки (це поліпшить доступ повітря), насипати в окремі ящики або викласти поверх картоплі. Період зберігання буряків збільшиться, якщо його пересипати піском або золою. Багато хто зберігає буряк в мішках, але такий спосіб зберігання зазвичай провокує гниття коренеплодів. Тому, якщо є острах, що в погребі овочі і коренеплоди можуть підмерзнути, з наближенням морозів їх рекомендується вкрити покривалами або агроволокном.

Де і як зберігати буряк у будинку, якщо немає льоху?

Зберігання буряка у будинку можна здійснювати на балконі або в коморі, використовуючи для цього ящики і коробки. Найголовніше - періодично звертати на буряк увагу і видаляти з коробок підгнилі коренеплоди. Якщо є можливість - варто пересипати їх річковим піском.

Якщо буряк зберігається на балконі - його необхідно регулярно провітрювати. Теж саме стосується і зберігання коренеплодів у коморі.

Як зберігати буряк у будинку, якщо неможливо його залишити ні на балконі, ні в коморі? Зберігання буряка може мати такі варіанти:

  • В холодильнику. Якщо буряка небагато, його можна покласти в нижні ящики холодильника. Але в холодильнику необхідно знизити температуру до 2˚С. Також буряк потрібно регулярно оглядати, щоб він не покривався конденсатом.
  • Сушка буряка. Раніше наші бабусі сушили і в'ялили буряк, після чого використовували його для приготування борщів. Для цієї мети коренеплоди потрібно почистити, порізати на брусочки або кубики, а потім залишити на сонці. Якщо в будинку є сушка для овочів - процес скоротиться до 1-2 днів. Зберігати сушений або в'ялений буряк краще в скляних банках під щільними кришками.
  • Замороження овочів. Якщо зовсім немає варіантів, як зберегти буряк на зиму, залишається тільки його заморозка. У такому вигляді коренеплоди можуть зберігатися не тільки до весни, а й до наступного літа. Для заморозки буряк потрібно очистити, натерти на тертці та розкласти порції по пакетах або контейнерах.

Найбільш вдалий варіант, як зберігати буряк у будинку, це одночасно використовувати різні варіанти зберігання: частину залишити в льосі, частину - на балконі, частину - в холодильнику, а частину - засушити і залишки відправити до морозильної камери - відмінною ідеєю стане заморозка буряка разом із морквою і цибулею, тоді приготувати борщ можна буде у будь-який момент швидко і без клопоту, взимку і навесні!