Колорадський жук - головний "ворог" всіх фермерів і дачників, які займаються посадкою самого популярного коренеплоду в нашій країні - картоплі. При цьому небезпечний не стільки сам колорадський жук, скільки його личинки - вони здатні в дуже швидкі терміни повністю знищити картоплиння. Як боротися з колорадським жуком? Чи існують безпечні способи боротьби з цим картопляним "ворогом"? Чи існує альтернатива хімічним інсектицидам? У цій статті ми познайомимо Вас із самими популярними і найбезпечнішими способами боротьби з колорадським жуком - кожен з них вимагає більше часу і сил, у порівнянні із застосуванням хімікатів, але вирощена таким способом картопля напевно принесе користь Вам і Вашим близьким.

Як боротися з колорадським жуком без хімії: огляд безпечних способів

  • Правильне місце для посадки картоплі. Перш за все, варто враховувати правила сівозміни для вибору безпосереднього місця під картоплю. Детальніше про це можна дізнатися в статті за посиланням. Крім того, непогано вибирати місце у півтіні - а саме таке, коли вранці і ввечері картопля буде перебувати під сонцем, а в найспекотніші літні годинни - в тіні. В якості тіні може служити будь-яка дачна будова (гараж, сарай, сам дачний будиночок), високі кущі малини або інших ягід, а також плодові дерева. Для експерименту, на такому місці можна посадити кілька кущів картоплі і подивитися на результат. Якщо ж тіні буде занадто багато, а сонця мало, то сам врожай буде невеликого розміру, а стебла кущів слабенькі.
  • Змішані посадки. Добре відлякують колорадських жуків так звані змішані посадки. Так, між картопляними рядами можна посіяти квасолю, квіти календули і чорнобривці, запашний тютюн, полин, часник, цибулю, а також багато інших рослин. Добре себе зарекомендувала матіола дворога - невибаглива однорічна рослина, сильний і приємний аромат якої, до того, ж відлякує колорадських жуків з картоплі.
  • Обприскування картоплиння різними трав'яними настоями. Найпопулярніші рослини для виробництва настоїв - це часник і полин. Для приготування Вам знадобиться одне відро води ємністю 10 літрів і близько п'яти гілок полину. Гілки полину необхідно порубати і опустити у відро. Далі порубані гілки необхідно залити окропом і залишити настоюватися на всю ніч. Коли настій буде готовий, його необхідно перед вживанням добре процідити, інакше травинки полину можуть забивати отвори пульверизатора або обприскувача. Обприскувати картопляні кущі таким настоєм краще в ранковий або вечірній час. Варто зауважити, що такі настої можуть гальмувати ріст картоплі, отже, не рекомендується використовувати трав'яні настої занадто часто.
  • Ручний збір жуків, личинок і яйцекладок. Такий спосіб підійде тільки в тому випадку, якщо ділянка під посадку картоплі невелика, а кількість шкідників на ньому мінімальна. Крім того, для здійснення ручного збору жуків необхідно постійно перебувати на дачі, а це доступно далеко не кожному. І якщо налаштування автополиву своїми руками може вирішити питання з поливом дачних рослин тоді, коли "нікого немає вдома", то збір жуків руками можна здійснювати тільки перебуваючи безпосередньо на дачі. Зручно збирати колорадських жуків в пластикову пляшку, на дно якої необхідно налити отруйну рідину - гас, бензин, воду з сіллю. Збір однієї сотки займає в середньому від 15 до 30 хвилин. Пам'ятайте, що яйця жуків знаходяться на нижній стороні картопляного куща, тому обов'язково переглядайте бадилля з обох сторін. Сильно пошкоджені листи краще за все акуратно відщипнути і також покласти в бутель.
  • Мульчування. Скошена трава - відмінний спосіб для захисту картоплі від колорадського жука. Останні зовсім не переносять запаху сіна. Про мульчування за допомогою агроволокна можна дізнатися в статті за посиланням.
  • Посадка бульб картоплі разом з "друзями". Під час посадки, в ямку з картоплею бувалі дачники кладуть або лушпиння цибулі разом з квасолею, або невеликі гілочки ялівцю. Лушпиння цибулі необхідно попередньо запарити. На таких кущах колорадських жуків потім дійсно дуже мало або ж вони і зовсім відсутні.
  • Регулярне оновлення посадкової картоплі. Чим здоровіші посадочні бульби картоплі, тим здоровішими будуть нові картопляні кущі і, відповідно, тим менше вони будуть схильні до зовнішніх проблем, включаючи колорадського жука. Тому рекомендується висаджувати картоплю тільки з відібраних бульб, періодично експериментуючи з сортами, а також висаджувати картоплю з насіння для отримання оновленого посадкового матеріалу в наступному сезоні.

Ми перерахували найдієвіші способи безпечної боротьби з колорадським жуком - їх можна використовувати окремо на певних ділянках з картоплею, чи комбінувати кілька способів одночасно. Інші корисні поради про те, як виростити картоплю можна знайти в статті за посиланням - зазначені рекомендації особливо сподобаються всім дачникам, які люблять максимально оптимізувати ручну працю, не забуваючи повноцінно відпочивати на своїй дачі!